Bývalý španělský král Juan Carlos se v neděli definitivně stáhl z veřejného života. Učinil tak pět let poté, co se vzdal trůnu ve prospěch svého syna Felipa IV.
Španělský král Juan Carlos dnes podepsal zákon o své abdikaci, který předtím schválil parlament. Po 39 letech tím končí jeho vláda, jež přivedla zemi k demokracii po éře diktátora Franciska Franka. Slavnostního podpisu se v budově parlamentu vedle královny Sofie zúčastnil také budoucí královský pár Felipe a Letizia. Ve čtvrtek se ujme vlády nad Španělským královstvím nový panovník Felipe VI.
Španělský kongres, dolní komora tamního parlamentu, schválil zákon o abdikaci krále Juana Carlose. Jeho nástupce Filip VI. usedne na španělský trůn příští čtvrtek. Ještě před tím musí odstoupení jeho otce schválit španělský Senát.
Španělský král Juan Carlos I. se rozhodl abdikovat. Na trůnu ho vystřídá jeho syn, korunní princ Felipe. Oznámil to dnes španělský premiér Mariano Rajoy a poté i sám Juan Carlos. Podle královského paláce nejsou důvodem abdikace zdravotní důvody.
Mladší dcera španělského krále Juana Carlose Cristina od rána vypovídá před soudem na Mallorce. Španělská justice ji podezřívá z daňových úniků, zpronevěry veřejných financí a praní špinavých peněz.
Královna Sofia vládne Španělsku společně se svým manželem Juanem Carlosem už 38 let. Je diskrétní, působí plaše a má milý úsměv. Dnes slaví 75. narozeniny. Narodila se v Aténách, ale v žilách jí koluje i ruská, dánská a německá krev.
Evropské královské rody a monarchie stále vzbuzují u lidí zvědavost i zájem. Možná že o trochu víc v zemích, kde mají republiku. Stárnoucí španělský král, pětasedmdesátiletý Juan Carlos, ale rozhodně není lhostejný samotným Španělům. Jejich monarcha je teď opět po operaci kyčelního kloubu a španělská média začala spekulovat, zda už náhodou není čas na jeho abdikaci.
Světový fond na ochranu přírody odebral čestné předsednictví španělskému králi Juanu Carlosovi I. Provinil se prý výpravou na lov slonů do Botswany ze začátku letošního roku.
Španělský král Juan Carlos I. snížil plat sobě, své rodině i šéfovi královského dvora. Králův krok následuje nedávném krácení mezd ve státní správě. V důsledku finanční krize berou méně peněz tisíce Španělů.
Španělé se zlobí na krále Juana Carlose. Přišlo se mu na to, že byl lovit slony. Fakt, že panovník střílí v Africe, vyšel najevo jen díky tomu, že si 74letý monarcha v Botswaně zlomil nohu v kyčli a musel do Madridu na operaci. Na soukromou cestu si král vyjel v době, kdy řadu Španělů trápí nezaměstnanost a další dopady hospodářské krize.
Španělský král Juan Carlos podstoupil náhlou operaci kyčle. Monarcha si ji natřikrát zlomil, když spadl při soukromé cestě v Botswaně. Údajně tam byl lovit slony.