Španělé čím dál hlasitěji volají po abdikaci krále a konci monarchie

Evropské královské rody a monarchie stále vzbuzují u lidí zvědavost i zájem. Možná že o trochu víc v zemích, kde mají republiku. Stárnoucí španělský král, pětasedmdesátiletý Juan Carlos, ale rozhodně není lhostejný samotným Španělům. Jejich monarcha je teď opět po operaci kyčelního kloubu a španělská média začala spekulovat, zda už náhodou není čas na jeho abdikaci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Španělský král Juan Carlos s manželkou

Španělský král Juan Carlos s manželkou | Foto: CC BY 2.0, Claudio Vitorvaz

Za poslední dva roky podstoupil král Juan Carlos sedm operací, panovníkovi už lékaři dávali do pořádku kolena, achillovku, křečové žíly, plotýnky, kyčelní klouby a vyoperovali mu i nezhoubný nádor na plicích.

Ve Španělsku se žertem říká, že král si polámal už všechno kromě královské koruny. V souvislosti s jeho častými zdravotními problémy ale začaly sílit hlasy, že by měl trůn přepustit svému synovi, pětačtyřicetiletému korunnímu princi Felipemu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak Španělé vnímají královskou rodinu a monarchii, se jich ptala tamní zpravodajka Českého rozhlasu

„Mladým je potřeba uvolnit místo, jestli totiž ne, za chvíli nám bude i princ chodit o hůlce,“ směje se důchodce Francisco.

Když začátkem roku abdikovala nizozemská královna Beatrice a žezlo předala svému synovi – a to stejné udělal i belgický král, část Španělů začala ještě usilovněji přemýšlet, jestli by něco podobného neměl udělat i jejich vládce. Všeobecně totiž korunního prince Felipeho považují za mimořádně dobře připraveného a schopného ujmout se trůnu.

„Pokud by přímo přebral trůn, byl bych pro, ale bral bych i to, kdyby o tom mohli rozhodnout občané. Nejsprávnější by ale určitě bylo, kdybychom o tom mohli hlasovat,“ myslí si pan Manuel a poukazuje na komplikovanou legislativní stránku věci.

Skandály královské rodiny

Španělská monarchie totiž v poslední době začala u občanů popularitu ztrácet a ne všichni si přejí její kontinuitu. Příčin je hned několik. Třeba medializovaný lov slonů v Botswaně, kterého se Juan Carlos účastnil.

Španěly tehdy pobouřil nákladný panovníkův výlet hrazený ze státních peněz, ale i lov ohrožených slonů jako takových. Navíc král si při něm zlomil kyčelní kloub, následně ho museli operovat a nějaký čas pak nemohl vykonávat svoji agendu. Dost důvodů na to, aby utržil takovou kritiku, že se před médii musel občanům jako první panovník v historii omluvit.

Další kauzou, která španělskou korunu poskvrnila, je korupční skandál královského zetě, bývalého házenkářského reprezentanta Inakyho Urdangarina, manžela mladší infantky Cristiny. Urdangarin s titulem vévoda z Palmy měl využívat své společenské postavení k nezákonnému obohacování se. Od různých institucí, státní zprávy měl nezákonně získat šest milionů eur na projekty, které se ale nikdy nerealizovaly. Soudní proces s ním ještě doteď není ukončen.

Na oslavách nechyběl španělský král Juan Carlos | Foto: Reuters

Samozřejmě ani ekonomická krize – sedmadvacetiprocentní nezaměstnanost – či celkové znechucení z reality, jakou Španělé v současnosti zažívají, sympatiím k monarchii nepřispívají.

„O královi vám nepovím nic, monarchii nemám rád,“ povídá naštvaně prodavač v trafice.

Dá se už jen domýšlet, že jemu – podobně jako tisícům Španělů – vadí, že monarchie se obnovila z vůle diktátora Franca. Proti královi, královské rodině i monarchii jako takové se občané čím dál častěji bouří. Protesty se konají hlavně v Madridu. Při těchto pochodech a protestních manifestacích dávají tisíce občanů najevo svoje přání vrátit se k republikovému uspořádání.

Najdou se i příznivci monarchie

Na druhé straně je ale stále ještě hodně takových, kteří na královskou korunu nedají vůbec dopustit.

„Náš král a královna jsou výjimeční a podle mě by Juan Carlos odstoupil neměl. Někdy je kritizují, že málo pracují, ale oni jsou přitom každý den na nějaké události, na cestách – i dona Sofia, i don Juan Carlos. Cestují sem a tam, určitě pracují mnohem víc než ti, kteří je kritizují, a všechno dělají jen a jen ve prospěch Španělska – udržují dobré vztahy s jinými zeměmi, hledají nové investory v zahraničí, podniky, které by sem přišly,“ zlobí se paní Pillar.

Králi paní Pillar asi hovoří z duše, i když má hlava státu stále evidentnější zdravotní potíže, o abdikaci – jak nedávno potvrdil i královský dvůr – rozhodně neuvažuje.

Ľubica Zlochová, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme