Čím dál více se zejména u hranic s Německem objevuje levnější „mexický metamfetamin“, který se dováží z Nizozemska a Belgie. Nejčastěji užívanými drogami v Česku zůstávají pervitin a marihuana.
Cílem novely je ochránit před látkami s psychoaktivním účinkem děti, mají se rozlišit podle rizikovosti. Prodejci budou muset splnit různé podmínky a bude zakázána veřejná reklama.
Chyť mě, když to dokážeš – film o šikovném podvodníkovi, který dokáže unikat ze spárů neústupného agenta FBI, připomíná aktuální tažení ministerstva zdravotnictví proti prodeji kanabinoidů.
Zákaz se týká produktů s psychoaktivními látkami HHC, HHC-acetát, HHC-O a THCP. Prodejci nesmějí nabízet jak potraviny, které tyto látky obsahují, ale například ani vaporizéry.
„Naši právní zástupci pracují na analýze, ze které potom stanovíme strategii toho, jak se budeme soudit a jak budeme postupovat,“ zdůrazňuje Antonín Šleis, spolumajitel ostravské firmy.
Vláda přistoupila k regulaci poté, co se začaly objevovat častěji případy, kdy skončili děti nebo mladiství v nemocnici zejména po požití cukrovinek s HHC, které nejsou označeny jako potraviny.
Pokuta až patnáct tisíc korun bude hrozit lidem, kteří u sebe budou mít do deseti gramů výrobků s HHC. Ti, kteří tuto hranici přesáhnou nebo budou s HHC obchodovat, můžou čekat ještě přísnější trest.
Od tohoto týdne už nebude možné na internetu, v obchodech ani v prodejních automatech koupit výrobky s obsahem návykového HHC. Dosud si ho v podobě bonbonů a dalších sladkostí mohly kupovat i děti.
Zákaz skončí 1. ledna 2025, kdy by už měla platit připravovaná novela zákona o návykových látkách, která látky označuje jako psychoaktivní a reguluje jejich prodej.
Cílem odborníků z Vysoké školy chemicko-technologické je vyvinout dva druhy testů na konopné látky – orientační pro dopravní policisty a přesný pro zdravotnické laboratoře.
„Děti mají zpravidla zkreslené informace o návykových látkách. A občas pořádně neznají ani jejich pozitiva. Nebo si myslí, že jim to dodává magické schopnosti, to ale není pravda,“ varuje expertka.
Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil upozorňuje na vysoké tresty za případné držení látky. Ty by mohly dopadnout i na lidi, kteří HHC používají pro zmírnění projevů Parkinsonovy choroby.
„Spadalo to už i k nějaké formě schizofrenie, takže máma řekla, že jestli nepojedu s ní do nemocnice, tak mi zavolá záchranku, tak jsem se sbalila a jela jsem s ní na psychárnu,“ popisuje Markéta.
Prodejce ke stažení produktů vyzval před nedávnem národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (ODS). Za poslední rok skončila v nemocnicích po požití výrobků s HHC asi stovka dospělých a dětí
Bonbony, cukrovinky, gumídci, medvídci. To vše s látkou zvanou HHC. Právě tou se několik dětí v posledních dnech předávkovalo. Zasáhne ministerstvo? A co to je HHC?
„HHC látka může být návyková. Největší riziko je v tom, že v Česku je dostupná, a to i pro děti a dospívající. Zároveň má HHC docela rozsáhlé psychoaktivní účinky,“ popisuje Tomáš Jandáč.