Demonstranti požadují, aby úřady zajistily kontrolu dodržování pravidel pro prázdninové pronájmy, omezily nákup nemovitostí lidi, kteří na ostrovech nebydlí, či zavedly ekologickou daň pro turisty.
V sobotu na ostrov připlulo celkem 783 běženců, dalších 98 přicestovalo na Tenerife a 150 jich dorazilo na ostrov Gran Canaria, sdělil Červený kříž. Mezi běženci byly i ženy a malé děti.
Požár zpustošil území o rozloze přes 8000 hektarů. Premiér regionální vlády Kanárských ostrovů uvedl, že díky největšímu nasazení hasičů v historii ostrova zatím požár nezničil žádné domy.
Plameny zatím nezasáhly významnější turistické oblasti, informovala agentura Reuters. Agentura DPA v sobotu napsala, že od vypuknutí požáru úřady evakuovaly přes 4000 lidí.
Seidl byl na začátku letošního roku vypátrán na území Gambie. Policisté čekali na vhodný okamžik k zatčení, hledaný muž se koncem února sám obrátil na zastupitelský úřad v Dakaru.
Zemědělci stále sčítají škody a bojují s nánosy vulkanického popela. Endemické borovice kanárské, a to i ty rostoucí blízko epicentra katastrofy, už ale pomalu obrážejí novými pupeny.
Tříměsíční erupce sopky Cumbre Vieja změnila tvář ostrova La Palma k nepoznání. Kde byl dříve borovicový les, banánové plantáže, vinice a dokonce několik vesnic, je dnes jen obrovské lávové pole.
„Je to hrozné. Tohle jsou nejhorší čísla od roku 2007, kdy jsme (oběti) začali počítat,“ říká Helena Malenová ze španělské nevládní organizace Caminando Fronteras, která pomáhá migrantům.
Sopka začala být aktivní 19. září. Rozžhavená láva postupně zničila téměř 2900 obytných domů a dalších budov, pokryla téměř 1200 hektarů a poškodila desítky kilometrů silnic.
Česká republika by mohla v rámci zdravotně humanitárního programu Medevac a programu Pomoc na místě poskytnout do zahraničí peněžní dary v hodnotě 40 milionů korun.
Lávový proud ze sopky Cumbre Vieja na Kanárských ostrovech se v pondělí ráno přiblížil k moři. Úřady vyhlásily nová varování, obyvatelé v blízkosti lávového proudu by neměli vycházet z obydlí.
Sopka Cumbre Vieja začala chrlit lávu před šesti dny a vulkanická činnost v pátek nabrala na intenzitě. Evakuovat se musely tři další vesnice a mimo domov je nyní skoro 7000 lidí.
„Teď jich tu bydlí sedm. Mohou tu bydlet, jak dlouho chtějí nebo potřebují. Někteří sem přišli jen na měsíc, protože tu v okolí měli práci. Jiní tu žijí i několik let,“ popsal pan Josep.
„Kanárské ostrovy jsou sud prachu. Je to sopka před vybuchnutím,“ prohlásila tento týden poslankyně, když ve španělském parlamentu kritizovala vládu za to, že problém masové migrace neřeší.
Ministerstvo zdravotnictví v pátek aktualizovalo opatření ohledně přicestování ze zahraničí do Česka. Na cestovatelském semaforu zčervená Řecko, Lotyšsko se naopak přesune do oranžové barvy.
V Česku v posledních dnech rychlým tempem přibývá nakažených koronavirem. Za čtvrtek rekordních 680, ve středu 650 infikovaných. Například na Slovensku jsou nárůsty za uplynulý týden třetinové.
Turisté, kteří přiletí ze Španělska, se budou muset bezprostředně po návratu ohlásit hygieně příslušné k jejich bydlišti. Následně budou muset absolvovat test na covid-19, který si sami zaplatí.
Omezení kouření kvůli koronaviru zvažují podle místních médií i některé další španělské regiony, například Andalusie, Asturie, Valencie, Navarra, madridský region, Kastilie-La Mancha či Kastilie-León.
„Už to tu nevypadá jako v době apokalypsy. Do ulic se vrátil život,“ říká Češka ve Španělsku. Pro iROZHLAS.cz popisuje matoucí instrukce úřadů i to, jak se země chystá na zahájení letní sezóny.