Počet arménských uprchlíků z Náhorního Karabachu již přesáhl 100 000. Arménie v sobotu požádala Evropskou unii o pomoc se zvládáním této migrační vlny.
Karabašské síly uvedly, že Ázerbájdžán prolomil jejich linie, zmocnil se některých výšin a strategických silničních uzlů a jim nezbývá než přijmout návrh na příměří.
Ázerbájdžánci zadrželi na kontrolním stanovišti na Lačinském koridoru tři mladé Armény, kteří cestovali z Karabachu do Arménie. Tlak na region vede k politické destabilizaci.
Pokračující konflikt v Náhorním Karabach donutil k přesunu do bezpečí tisíce lidí. Hlavně matky a malými dětmi a starší lidi. Někteří tam ale stále zůstávají.
Pokud si příměří nevynutí silný hráč, který by byl ochotný v regionu intervenovat, přinese ukončení bojů až naprosté vyčerpání jedné nebo obou bojujících stran, míní Kofroň.
Vladimir Putin jako vrchní velitel ruských ozbrojených sil nečekaně nařídil armádě zahájit cvičení, do kterého se má zapojit 150 000 vojáků a stovky letounů a plavidel.
Ještě na jaře hráli fotbalisté Atlética Madrid semifinále Ligy mistrů, a rok předtím dokonce finále, teď ale čelí brzkému konci. Večer budou proti AS Řím bojovat o udržení naděje na postup ze skupiny.
Fotbalisté Liberce nevstupovali do předposledního utkání kola základní skupiny Evropské ligy v ideálním rozpoložení. Do té doby se mužstvu herně nedařilo, ve třech předchozích zápasech nevstřelilo ani gól, jenže tentokrát jako by si hráči Slovanu řekli dost. Ázerbájdžánský Karabach porazili na domácím hřišti vysoko 3:0 a nečekaně se vrátili do hry do postup do play-off.
I přes velkou marodku se Sparta dostala do jarní části evropské ligy. V pátém zápase skupiny K porazila na Letné Southampton 1:0 gólem Costy a v tabulce má nedostižitelných 12 bodů. Naději má i Liberec, který v domácím prostředí rozdrtil ázerbájdžánský Karabach 3:0.
Evropská liga se zatím rozhodně nevyvíjí podle scénáře libereckých fotbalistů. Po čtyřech odehraných zápasech mají šanci na postup ze skupiny jen minimální. Ve čtvrtečním utkání s ázerbájdžánským Karabachem si navíc musí poradit bez zraněných Milana Baroše a Davida Hovorky. To vše jen pět dní po nevydařeném ligovém derby s Jabloncem, kterému podlehli vysoko 0:3.
Před týdnem nedokázala dát Viktoria Plzeň Karabachu ani gól. Dnes ve třetím předkole Ligy mistrů branku dát potřebuje, pokud chce pomýšlet na postup. Jenže při pohledu na statistiky úvodního zápasu to působí jako hodně složitý úkol.
Respekt i mlžení se vznáší mezi fotbalisty Plzně a Karabachu před úvodním utkáním třetího předkola Ligy mistrů. V sázce je možnost přiblížit si základní skupinu milionářské soutěže nebo alespoň podzimní jistotu Evropské ligy. Podle ázerbájdžánského soupeře jsou mírným favoritem zápasu Západočeši.
Třikrát bojovali fotbalisté plzeňské Viktorie o postup do základní fáze Ligy mistrů. Dvakrát uspěli. V úterý čeká Západočechy další pokus. Ve třetím předkole Ligy mistrů přivítají ázerbájdžánský Karabach. Kromě sportovního úspěchu požene českého mistra i vidina zajímavých odměn.
Nehledě na platící křehké příměří v Náhorním Karabachu zemřeli při přestřelkách další dva arménští vojáci. Oznámilo to ministerstvo obrany neuznané Republiky Náhorní Karabach. V ázerbájdžánském Baku mezitím o mírovém urovnání jednal ruský premiér Dmitrij Medvěděv.
Baku dnes pohrozilo nasazením ‚všech druhů zbraní‘ včetně dělostřelectva a raketového vojska k ostřelování karabašské metropole, pokud Arménie nezastaví údajné ostřelování ázerbájdžánských civilních cílů. Konflikt trvající čtvrtý den si dnes podle bojujících stran vyžádal kolem dvou set mrtvých a několika stovek zraněných. Informace, které rovněž hovoří o desítkách kusů zničené těžké techniky, nelze z nezávislých zdrojů ověřit.
Arménie a Ázerbájdžán se opět ocitly na prahu války. V noci na dnešek vzplály prudké boje na hranicích arménské enklávy Náhorní Karabach v Ázerbájdžánu. Z jejich rozpoutání se obě země obviňují navzájem. Boje už si vyžádaly desítky zraněných vojáků i civilistů a zřejmě i mrtvé.
Prezidenti Arménie a Ázerbajdžánu se nedohodli na řešení konfliktu v Náhorním Karabachu. Hlavy obou států během rozhovorů v Kazani zprostředkovaných ruským prezidentem Dmitrijem Medvěděvem nepodepsaly dohodu, která měla vést k vypořádání letitého konfliktu. Ten stál až dosud životy více než 25 tisíc lidí, stovky tisíc dalších připravil o střechu nad hlavou.
S velkými očekáváními začíná v Rusku schůzka o budoucnosti Náhorního Karabachu. Prezidenti Ruska, Ázerbajdžánu a Arménie budou v Kazani jednat o klíčových bodech vypořádání letitého konfliktu mezi jihokavkazskými zeměmi. Ten stál až dosud životy více než 25 tisíc lidí.
Válečné konflikty trvají mnohem déle, než se píše v učebnicích. O Karabach spolu válčily před dvaceti lety Arménie a Ázerbajdžán. Zhusta ho zasypaly sovětskou municí, které měly oba státy víc než dost. Lidé v Karabachu tak mají na válku všudypřítomnou vzpomínku. Dodnes totiž žijí mezi minami a nevybuchlými bombami. V Náhorním Karabachu se o tom zblízka přesvědčil Pavel Polák.
Náhorní Karabach de facto ovládají Arméni, podle mezinárodního práva ale patří Ázerbajdžánu. O budoucnosti tohoto sporného území, kvůli kterému zemřely na začátku 90. let desítky tisíc lidí, se v těchto dnech jedná na summitu OBSE v kazašské Astaně. Ovšem Arméni v Náhorním Karabachu na nějaké kompromisy zvědaví nejsou. Neustoupí ani o krok, raději půjdou znovu bojovat. Zblízka se o tom přesvědčil Pavel Polák.
Obyvatelé sporného jihokavkazského regionu Náhorní Karabach si v neděli vybrali nový parlament. Třiatřicetičlenné zákonodárné shromáždění obsadili z velké většiny zastánci nezávislosti regionu. Podle prvních výsledků vede strana Svobodná vlast dosavadního karabašského premiéra Ary Arutunjana.
Obyvatelé sporného jihokavkazského regionu Náhorní Karabach dnes vybírají nový parlament. Enkláva se odtrhla od Ázerbajdžánu počátkem 90. let, její nezávislost ale žádná země neuznává – stejně jako legitimitu dnešního hlasování.
Jedním z míst neustálého napětí na Kavkaze je arménská enkláva Náhorní Karabach, která leží uvnitř Ázerbájdžánu a považuje se za samostatnou republiku. Už více než dvacet let se politici snaží vyřešit tento problém, který zásadně ovlivňuje vztahy mezi Arménií a Ázerbájdžánem a destabilizuje situaci mezi Kaspikem a Černým mořem.