Expolitik Jiří Švachula je obviněn v kauze údajné manipulace s tendry na radnici Brno-střed. Je posledním z deseti obviněných, který je stále ve vazbě.
Informaci server iROZHLAS.cz získal z usnesení o zamítnutí Švachulovy žádosti o propuštění z vazby. Tu soudce Libor Hanuš z Městského soudu v Brně zamítl zhruba před dvěma týdny.
Soudce rozhodnutí zdůvodnil obavou z podnikatelova možného útěku do zahraničí, případně skrýváním se před zákonem. Podle Kaláškova advokáta Pavla Hály je to „nesmysl všech nesmyslů“.
Vedení radnice kontrolu nařídilo poté, co vypukla aféra kolem někdejšího radního za ANO Jiřího Švachuly. Policie ho viní mimo jiné z úplatkářství a manipulace veřejných zakázek.
Razie se na radnici Brno-střed uskutečnila v březnu. Policie podezřelé viní z účasti na organizované zločinecké skupině, zjednání výhody při zadávání veřejných zakázek a úplatkářských trestných činů.
Jiří Švachula stíhaný kvůli rozsáhlé korupci na radnici Brno–střed se pokusil odčerpat skoro 6 milionů korun, které mu policie zmrazila kvůli korupční kauze.
Obviněný bývalý radní Brna-střed Jiří Švachula zvolený za ANO neuspěl se stížnostmi kvůli zajištění svého majetku. Vrchní soud mu koncem minulého týdne zamítl hned tři.
Média už dříve uvedla, že díky Faltýnkovu vlivu a neoficiální síti jemu blízkých lidí se Hubáčkovi podařilo v roce 2016 koupit téměř třetinový podíl ve firmě ČD-Telematika.
Teď by měl Andrej Babiš zpozornět. Česko se snad neřítí přímo do krize takových rozměrů, jako byla ta před deseti let, ale tučné časy zjevně končí, což předseda vlády už ví sám.
Setkání s předsedou antimonopolního úřadu Petrem Rafajem a šéfem Kapsche Karlem Feixem vysvětloval Faltýnek tím, že je poměrně aktivní člověk a je zvyklý celý život jednat s každým, kdo ho požádá.
Server iROZHLAS.cz získal dosud neznámé detaily korupčního případu na radnici Brno-střed. Jaké má policie důkazy? Jak se přesouvaly peníze mezi obviněnými?
Babiš se také zmínil, že se společně s ministrem dopravy Danem Ťokem (za ANO) na úřadu vlády setkal s Rafajem a vyzval ho, aby nebránil uzavření smlouvy s novým provozovatelem mýtného systému.
Hnutí se od Liškutinova jednání distancovalo, zvolilo místo něj jako místopředsedu ivanovické organiazce Olina Uvarova, který by měl převzít i Liškutinův mandát, pokud ho složí.
Podle Babiše se média snaží podsouvat případ jako kauzu Faltýnek. Případ se ale podle něj týká podezření z korupce u dvou zaměstnanců antimonopolního úřadu a společnosti Kapsch.
Předsedkyně jihomoravské buňky Taťána Malá pro iROZHLAS.cz uvedla, že osobně navrhne vrácení finančních darů, které vládní partaj od obou mužů obdržela.
Podle místopředsedy ANO se podařilo dohodnout zrušení údajně nevýhodných dodatků smlouvy s firmou Kapsch, slevu 1,5 miliardy korun a mohlo se zahájit nové výběrové řízení.
Olomouc||Ondřej Golis, Radek Kedroň|Zprávy z domova|Rozhovor
Server iROZHLAS.cz přináší první velký rozhovor s olomouckým vrchním státním zástupcem Ivo Ištvanem po pravomocném rozsudku v kauze Jany Nagyové, dnes Nečasové.
Faltýnek počítá s tím, že vystoupí a bude připraven odpovědět na dotazy poslanců a vysvětlit svoji roli v případu. O žádném ovlivňování podle něho nemůže být ani řeč.
Dozorující státní zástupce Radek Mezlík uvedl, že soudní příkazy či usnesení policie obdrželo přes 100 lidí a není v moci policie, aby zabránila poskytnutí informací od všech dotčených.
V kauze policejního prověřování činnosti Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže nepovažuje Babiš za vhodné, že první místopředseda ANO Faltýnek suploval roli ministra dopravy Ťoka (za ANO).