Úplatkářská kauza expolitika ANO Švachuly: detektivy zajímají i zakázky v Praze a u správců kolejí
Policisté se v souvislosti s kauzou na radnici Brno-střed zajímají také o tendry Správy železniční dopravní cesty a Prahy 4. Od správce kolejí i radnice dostala zakázky skoro za 20 milionů korun společnost KROS-STAV, a. s., podnikatele Lubomíra Smolky, jehož soud společně s brněnským expolitikem hnutí ANO Jiřím Švachulou a dalšími třemi lidmi poslal kvůli obvinění z korupce do vazby.
„Byli jsme osloveni policií, se kterou spolupracujeme. S ohledem na uloženou povinnost mlčenlivosti nemůžeme celou záležitost nijak komentovat,“ potvrdil bez bližších podrobností informaci serveru iROZHLAS.cz mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Marek Illiaš.
‚Úplatek 8 799 597 korun.‘ Expolitik ANO Švachula podle detektivů paralyzoval řádné přidělování zakázek v Brně
Číst článek
Dvacet zakázek
Podle databáze zakázek firma KROS-STAV získala od správce kolejí předloni a loni dvě desítky tendrů v hodnotě 9,5 milionu korun (jejich seznam najdete na konci článku).
Smlouva na ten největší byla uzavřena v listopadu 2017 – KROS-STAV za 4,3 milionu korun opravoval budovy patřící správě železniční cesty v obvodu Břeclav.
O měsíc později stavební společnost se SŽDC uzavřela smlouvu za 1,6 milionu na stejné práce, akorát na Jihlavsku. Hodnoty dalších smluv se pohybovaly v rozmezí mezi 100 až 250 tisíci korun.
Zakázky za osm milionů získala Smolkova firma také na Praze 4. I tu kriminalisté navštívili, jak serveru iROZHLAS.cz potvrdil mluvčí radnice Jiří Bigas.
„Policisté na úřadu byli. Úřad spolupracoval a poskytl patřičnou součinnost. Pokud víme, jde o širší vyšetřování, které ale nesouvisí s činností našeho úřadu ani radnice Prahy 4. Policisté jednali s tajemníkem, který podepsal mlčenlivost, takže k tomu bohužel nemám žádné další informace,“ reagoval na dotaz.
‚Vedení tu není‘
KROS-STAV s pražskou městskou částí loni v květnu podepsal smlouvu na výměnu oken a dveří ve třech domech patřících Praze 4 za 5,5 milionu korun; za 1,5 milionu korun pak předloni renovovala sklepy v domech Prahy 4 na Pankráci a v Nuslích. Smlouvu bezmála za milion na to samé radnice s firmou uzavřela i v roce 2016, tehdy ale opravovala sklepy v Michli.
Detektivové se ale kvůli brněnskému korupčnímu případu vypravili také do Fakultní nemocnice v Brně, jak minulý týden informovala Česká televize. Od ní KROS-STAV loni dostal dvě zakázky skoro za 400 tisíc korun.
Na dotaz, zda se v souvislosti se zakázkami dopustila něčeho nekalého, firma Lubomíra Smolky nereagovala. Server iROZHLAS.cz zaslal otázky e-mailem a pokoušel se získat vyjádření také telefonicky. „Vedení tu není,“ řekla pouze žena na informační lince, která se nechtěla představit.
Policisté nicméně předsedu jejího představenstva Smolku od půlky března stíhají kvůli zakázkám v Brně-střed. KROS-STAV tam v posledních dvou letech prostavěl 26 milionů korun. Kriminalisté jsou ale přesvědčeni, že zakázky provázela korupce. Na rozdíl od centrální brněnské radnice prozatím detektivové kvůli tendrům na Praze 4 a u SŽDC nikoho neobvinili.
Podnikatelé i radní. Koho poslal soud do vazby po zásahu na radnici Brno-střed?
Číst článek
„Počet obviněných ani rozsah stíhání se nezměnil,“ sdělil serveru iROZHLAS.cz státní zástupce Petr Šereda z olomouckého vrchního státního zastupitelství, jež na vyšetřování dohlíží.
Obvinili devět lidí
Obvinění kvůli zakázkám na Brně-střed si vyslechli také podnikatelé Ivan Trunečka ze společnosti MTc-stav, Pavel Ovčarčin z firmy Finrax nebo Petr Kalášek z Geotest Real.
Společně s Jiřím Švachulou či dalším – dnes již bývalým – politikem za ANO z části Brno-Ivanovice a úředníkem radnice Brno-střed Petrem Liškutinem jsou podle policejního obvinění členy zločinecké skupiny, která od roku 2014 „fakticky paralyzovala řádné přidělování veřejných zakázek“ v centrální části Brna.
Vyšetřovatelé celkem devět lidí viní ze zmanipulování veřejných zakázek za 180 milionů korun. Švachula si díky tomu podle policie jako zakladatel a hlava organizované skupiny přišel na úplatky nejméně ve výši devět milionů korun. Jemu i dalším za to hrozí 10,5 až 16 let za mřížemi.
Paralelně s Brnem-střed zasahovali kriminalisté také na antimonopolním úřadu, v sídle firmy Kapsch a v bytě prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka. Server Novinky.cz napsal, že policie podezírá šéfa antimonopolního úřadu Petra Rafaje a ředitele firmy Kapsch Karla Feixe z korupce. Dosud však nikoho neobvinila.