Jan Marek už dřív zároveň kvůli policejnímu vyšetřování odstoupil z funkce v představenstvu Plzeňských městských dopravních podniků. Sám s obviněním ale nesouhlasí.
Vrchní státní zastupitelství konkrétní jména stíhaných lidí a firem nesdělilo a ani nekomentovalo. Mezi obviněnými jsou podle médií členové představenstva a dozorčí rady dopravního podniku.
O výhrůžném e-mailu informoval jeden ze členů komise také dozorčí radu. Podle jejích zástupců, které iROZHLAS.cz oslovil, jde o závažnou věc, kterou by se měla zabývat také policie.
S policií začal spolupracovat také další aktér případu, někdejší náměstek Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Tomáš Knížek, který ale nepatří mezi víc než desítku obviněných.
O omezení Redlovi svéprávnosti rozhoduje plzeňský okresní soud opakovaně od roku 2008, naposledy ho prodloužil letos v květnu. Lobbista se již dříve kvůli duševní chorobě vyhnul stíhání v jiné kauze.
Z předchozích informací vyplývá, že ve vazbě zůstávají bývalý náměstek primátora za STAN Petr Hlubuček, podnikatelé Michal Redl a Pavel Kos a bývalý člen představenstva DPP Matej Augustín.
Celostátní sněm hnutí STAN bude kandidáta doporučeného předsednictvem schvalovat v pátek večer. Jeho jméno chce představit až po projednání s koaličními partnery.
Obviněných by aktuálně mělo být 13. Na policii si převzal usnesení o zahájení trestního stíhání podnikatel Pavel Dovhomilja, který v době policejní razie pobýval v Chorvatsku.
Rakušan byl potěšen, že mu předsedové ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů vyjádřili důvěru. Ubezpečil je o tom, že korupční kauza musí být vyřešena důsledně a podle principu „padni, komu padni“.
Poté, co na veřejnost pronikly informace o spojení ministra Gazdíka s lobbistou Redlem, nezbývalo nic jiného než rezignace. Otázkou ovšem zůstává, zdali by svou pozici neměl zvážit také Vít Rakušan.
Pro odvolání bylo všech sedm přítomných zastupitelů městské části. Hlubuček je mezi obviněnými v souvislosti s hospodařením pražského dopravního podniku (DPP), kde byl členem dozorčí rady.