Současní čtenářsi se obávají, že kvůli opětovnému opomenutí této tematiky se Netflixu nepodaří adaptovat stěžejní historické dílo spadající i do queer literatury.
Druhá Duna je temná ve svých společenských paradoxech a masivní ve své škále. Ať už bude pokračování jakékoli, už teď dopomohla celé Villeneuvově sérii ke statusu filmového spektáklu současnosti.
„Viděl jsem dobrodružství a příležitost pracovat kreativně s filmovým jazykem. Okamžitě jsem si sehnal kontakt a Jáchymovi zavolal,“ vzpomíná režisér Tomáš Klein.
Na prestižní Man Bookerovu cenu nominovaná novela se odehrává v Irsku v polovině 80. let minulého století a vrací se k ostudné kapitole tamních dějin: fungování takzvaných Magdaleniných prádelen.
Letošní francouzský počin je hned dvoudílný se stopáží přes čtyři hodiny. Jedničku, která má podtitul D’Artagnan, dávají kina po celém světě včetně těch českých právě teď.
Do Prahy zavítala na rezidenční pobyt novozélandská autorka Christine Leunensová. V rozhovoru zavzpomínala na natáčení filmu s režisérem Taikou Waititim.
Švédský literární bestseller Frederika Backmana Muž jménem Ove dostal filmovou podobu už v roce 2015 v režii Hannese Holma. Nerudný puntičkářský stařík se tentokrát jmenuje Otto a má tvář Toma Hankse.
„Jean-Jacques Sempé byl prvním, komu jsme film ukázali. Když viděl jeho poslední scénu, byl velmi dojatý, což i nás dojalo,“ říká francouzská režisérka Amandine Fredon.
Co spojuje spisovatele Karla Čapka a režiséra Karla Zemana? Animátor Aurel Klimt, který chce tyto velikány české kultury dostat do jednoho filmu s názvem „Válka s mloky“.
„Událost je film, který cítíte fyzicky. Je napsaný velmi věcně, drsně, není tam prostor pro povrchnost,“ říká v rozhovoru pro Radiožurnál představitelka hlavní role.
Režie jednoho z posledních románů Jane Austenové se ujala režisérka Carrie Cracknellová. Přestože je vidět, že do projektu tvůrci vstoupili s nadšením, výsledný produkt je přinejmenším rozpačitý.
První díl sci-fi eposu režiséra Denise Villeneuvea se v amerických kinech objevil minulý týden a během prvního víkendu vydělal 41 milionů dolarů (zhruba 908 milionů korun).
Světu Franka Herberta, spolu s jeho mocenskými hrami, zubatými písečnými červy a dlouhou historií pochybností, že by se kdy dal úspěšně zfilmovat, se už podruhé dostává života na širokém plátně.
Film měl v pátek premiéru na mezinárodním festivalu v Benátkách. Kritik časopisu Variety Owen Gleiberman uvedl, že si zaslouží „pět hvězdiček za vytváření světa a zhruba dvě a půl za vyprávění“.
Rozkošně poťouchlá adaptace knížky legendárního humoristy a kreslíře Jeana-Jacquese Sempého vypráví o lásce k cyklistice a trablech, do kterých se člověk může dostat, když není upřímný.
„Skutečný Pán much je vyprávěním o přátelství, který ukazuje, nakolik silnější jsme, když se můžeme jeden o druhého opřít,“ říká historik, díky němuž po letech znovu ožil příběh trosečníků z Tonga.
O nekonečných možnostech žánru sci-fi a adaptování antiutopického románu Karla Čapka s britským scenáristou a porotcem letošního ročníku festivalu Future Gate Chipsem Hardym.
V šesti oscarovými nominacemi oceněném filmu spojuje Greta Gerwigová vášeň nejzářnějších mladých talentů dneška s příběhem o nacházení identity v době, kdy ženy nemívaly možnosti k seberealizaci.
Děj se bude odehrávat v takzvaném Druhém věku Tolkienova světa, tedy z období před příběhy z knih Pán prstenů a Hobit. Spekuluje se, že by se seriál mohl zaměřovat na život mladého Aragorna.
Marhoul jako první český režisér po mnoha letech opět pronikl do hlavní soutěže Benátského filmového festivalu. Nezískal sice žádnou z hlavních cen, ale Česko ho například vyslalo do boje o Oscary.
Stephen King dostal možnost šťouchnout si do svých kritiků, kteří mu vyčítají, že neumí psát konce. V jeho vyvrcholení, které k temnotě přibírá nežádoucí dávku patosu, z toho vychází varování.
„Lolita, světlo mého života, žár mých slabin. Můj hřích, má duše.“ Tento týden si můžete v pravidelné knižní soutěži serveru iROZHLAS.cz zahrát o román Lolita.
Ve filmu si zahrál například Stanislav Majer nebo Leoš Noha. Několik jeho protagonistů ale stálo před kamerou vůbec poprvé, jako třeba zpěvačka Ewa Farna, které připadla role pošťačky.