„Francie lituje toho, že se Itálie k otázce nepostavila jako zodpovědný evropský stát,“ uvedl francouzský ministr vnitra s tím, že situace bude mít extrémně vážný dopad na bilaterální vztahy.
Francouzská vláda je ochotna „jít až k autonomii“ pro Korsiku, řekl v úterý ministr vnitra Gérald Darmanin. Na ostrově s historicky silným nacionalistickým hnutím již dva týdny roste napětí.
V korsické Bastii v noci padl rozsudek v případu rvačky na pláži mezi místními obyvateli a rodinami uprchlíků. Hlavní agresor incidentu odešel od soudu s dvouletým trestem odnětí svobody, další čtyři účastníci rvačky dostali podmínku. Soudní spor, který je vnímán jako konflikt mezi běženci a místními obyvateli, provázel obrovský zájem veřejnosti. Přímo před budovou čekaly stovky lidí.
Soud v korsické Bastii by měl udělat tečku za srpnovou bitkou na pláži. Pustili se tam do sebe přistěhovalci a místní obyvatelé. Sílí však obavy, že incident je první vážnější konfrontací mezi dvěma komunitami. Proces může prohloubit rozpory mezi přistěhovaleckou komunitou a místními obyvateli. Před soudem stane pět mužů, jeden z nich je obviněný z pokusu o vraždu.
Korsika je na nohou kvůli konfliktu s přistěhovalci. Bitka mezi místními a imigranty skončila u soudu. Soud v korsické Bastii bude ve středu rozhodovat v citlivé otázce soužití komunit. V půlce srpna se do sebe na pláži pustily rodiny přistěhovalců a obyvatelé vesničky Sisco. Tato konfrontace může předznamenat podobné střety i na jiných místech Francie, kde vládne mezi místními a rodinami přistěhovalců napětí.
Úřady na Korsice zakázaly odplout české lodi postavené z PET lahví. Plavidlo nemá potřebné doklady. Informaci přinesl Deník. Plavidlo postavila trojice dobrodruhů z Brna. Plánovala s ním během jednoho měsíce doplout až do Alžírska.
Na Korsice se znovu střílelo. V Ajacciu se dva mladíci na motocyklu pokusili za bílého dne zastřelit majitele restaurace. Ten je sice spolu s dalšími dvěma lidmi zraněný, není ale v ohrožení života. Od začátku roku zemřelo na Korsice násilnou smrtí už třináct lidí.
Cyklistická Tour de France slaví 100 let. Trať, která by k významnému jubileu měla přispět, ale někdy vzbuzuje rozpaky a vyvolává vášnivé diskuze. Cyklisté se třeba dnes při 3. etapě loučí s Korsikou, kde jeli vůbec poprvé. Na kontinentu zase vynechají kopce, které závod proslavily.
Cyklistická Tour de France je jistě známější než ta námořní. Vypadá to ale, že by se letos daly obě zdárně kombinovat. Cyklisté totiž začali 100. ročník na Korsice, tedy na ostrově. A pro jejich doprovod, hlavně pořadatele a novináře, jsou lodě životně důležité.
Tour de France je pastvou pro smysly. Povzbuzovat a koukat na cyklisty ano, ale sahat na ně a čichat jejich pot, to se už vůbec nedoporučuje. Sledovat se ale dají i obří ornamenty s cyklistickou tématikou, které k poctě Tour vytvářejí místní zemědělci. A ty na Korsice i překvapivě krásně voní.
První etapu 100. ročníku Tour de France vyhrál německý cyklista Marcel Kittel. Jezdec týmu Argos-Shimano zvítězil v hromadném spurtu v korsické Bastii poté, co poslední kilometry ovlivnily pády a také nehoda autobusu. Čech Roman Kreuziger skončil 26.
Až cyklisté zítra šlápnou do pedálů, začne na Korsice 100. ročník Tour de France. Největšího a nejslavnějšího závodu světa. Pro Francouze je to málem státní svátek, pro cyklisty největší výzva. Ale proč?
Na Korsice zítra startuje jubilejní stý ročník Tour de France. Na ostrově se pojedou hned tři úvodní etapy – v historii závodu je to poprvé. Korsice se říká „krásný ostrov se špatnou pověstí“. Důvodem jsou násilnosti znesvářených zločineckých skupin. Od začátku roku kvůli nim zahynulo osm lidí. Mnozí lidé se proto obávají o bezpečnost slavného cyklistického závodu.
Na Korsice se několik dní před úvodní etapou cyklistického závodu Tour de France znovu střílelo. Pořadatelé Tour de France mají obavy, aby vyřizování účtů mezi korsickými klany nenarušilo průběh závodu.
Korsikou otřásla další vražda, v pořadí už jedenáctá v tomto roce. Cyklisté nalezli tělo muže, který patřil ke korsickému podsvětí. Ministr vnitra Manuel Valls prohlásil, že násilí je součástí korsické kultury a chystá se na ostrov se špatnou pověstí, jak se Korsice přezdívá, začátkem týdne.
Válka gangů na Korsice zřejmě pokračuje. O život tam při střelbě přišel muž, který měl v minulosti blízko k nacionalistům. Od začátku roku je už osmou obětí vyřizování účtů mezi skupinami, které dříve bojovaly za odtržení Korsiky od Francie a dnes je zajímá hlavně vliv. V této situaci má za necelé tři měsíce na ostrově odstartovat stý ročník Tour de France.
Vyřizování účtů mezi gangy na Korsice pokračuje. Dalším zavražděným je tentokrát majitel nočního podniku, který byl v minulosti obviněn z loupežného přepadení. Útočníky nezastavila ani přítomnost jeho syna.
Desítky nových policistů vyšle začátkem příštího roku na Korsiku francouzská vláda. Ministerstvo vnitra zároveň mění strukturu policie na ostrově. Korsika zůstává ve středu pozornosti Francouzů. Minulý týden tam došlo už k osmnácté vraždě od začátku roku.
Na Korsice sílí boj mezi znepřátelenými gangy. Francouzská vláda teď nabídla policejní ochranu Alainu Orsonimu, bývalému vůdci tamních nacionalistů, který by se prý mohl stát dalším cílem nájemných vrahů - dvě poslední oběti atentátů totiž byli jeho nejbližší spolupracovníci.
Francouzská vláda nabídla policejní ochranu Korsičanovi Alainu Orsonimu, bývalému vůdci tamních nacionalistů. Zároveň ale po něm žádá spolupráci. Dvě poslední oběti atentátů na tomto ostrově byli totiž jeho nejbližší spolupracovníci.
Francouzská vláda možná vyhlásí na Korsice výjimečný stav, ve středu večer tam totiž někdo zastřelil další významnou osobnost. Prezident obchodní komory Jacques Nacer je už sedmnáctou obětí od začátku roku. Paříž připravuje plán, jak situaci na ostrově řešit.
Nejkrásnější místa Francie navštíví cyklisté v jubilejním 100. ročníku Tour de France. Její ředitel Christian Prudhomme dnes představil v Paříži její trasu a řekl, že by byla škoda, kdyby nadcházející svátek znovu pokazil doping. V každém případě se zdá, že Tour bude vizuálně nejzajímavější v celé historii a pojede se pouze na francouzském území.
Korsika se rozloučila s advokátem Antoinem Sollacarem, kterého zastřelili dva neznámí útočníci, když jel do práce. Pohřeb se změnil ve velký protest proti násilí a vyřizování účtů. Francouzská vláda teď hledá cestu k zajištění bezpečnosti na ostrově. Na Korsice od začátku roku zemřelo podobným způsobem už patnáct lidí.
Korsika nedá spát francouzské vládě. Po atentátu na advokáta Antoine Sollacara se premiér Jean-Marc Ayrault chystá oznámit mimořádná opatření včetně posílení místní policie. To by mělo pomoci v boji s organizovaným zločinem na tomto „ostrově se špatnou pověstí“, jak Francouzi často Korsice říkají.