Čech Radovan Krejčíř může být vydán do České republiky. V pátek o tom rozhodl soud v Jihoafrické republice, kde si Krejčíř odpykává trest za kriminální činnost.
Radovan Krejčíř požádal jihoafrický nejvyšší soud o posouzení, zda má pokračovat řízení o jeho případném vydání do České republiky, které trvá již několik let. Průtahy způsobovala Krejčířova žádost o azyl v JAR, kterou ale letos stáhl.
Vila uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře v Černošicích u Prahy zůstává v exekuci, do které se podnikatel dostal kvůli dluhům. O vyjmutí nemovitosti v hodnotě kolem 400 milionů korun žádala Krejčířova manželka Kateřina, Krajský soud v Praze ale žádost zamítl. Krejčíř z vily uprchl v roce 2005 během policejní prohlídky. Od té doby vila chátrá.
Radovan Krejčíř přijal trest 35 let odnětí svobody s úsměvem. Právě reakce uprchlého Čecha na verdikt soudce Colina Lamonta dominuje dnešnímu jihoafrickému tisku. Média se ale také zabývají Krejčířovým tvrzením, že soud pošlapal jeho práva, včetně toho na obhajobu. V soudní síni se totiž zastupoval sám, bez advokáta.
Pětatřicetiletý trest vězení za pokus o vraždu, za únos a za obchod s drogami si u jihoafrického soudu vyslechl Radovan Krejčíř. Proti verdiktu se chce uprchlý Čech odvolat. K výroku o vině sedmačtyřicetiletého Krejčíře a jeho pěti spolupachatelů dospěl soudce už loni.
Radovan Krejčíř dnes u soudu v Johannesburgu řekl, že se cítí nemocen, a požádal o předvolání psychiatra, psycholožky a lékařky, kteří by to dosvědčili. Mluvil prostřednictvím tlumočnice, kterou si v pondělí vyžádal. I tentokrát se ale zastupoval sám, údajně proto, že správa vězení mu nepovolila zatelefonovat advokátovi. Také dnes má Krejčíř pouta na rukou i nohou.
V Johannesburgu se dnes vydražila luxusní vila na předměstí Bedfordview a venkovský dům v údolí řeky Vaal ze zabaveného majetku Radovana Krejčíře, souzeného po útěku z České republiky za závažné zločiny i v Jihoafrické republice. Podrobnosti aukce, včetně prodejních cen, jejich pořadatelé vzhledem k citlivosti věci nezveřejnili, uvedla jihoafrická média.
Patnáct let vězení a pětiletý zákaz obchodování. To je trest, který Městský soud v Praze uložil uprchlému podnikateli Radovanovi Krejčířovi za pokus o tunelování státního podniku Čepro. Jako hlava zločinecké skupiny se měl dopustit pokusu o podvod, padělání peněz a přípravy vraždy. Soudkyně podnikatele odsoudila úhrnným trestem, do kterého spadají i předchozí verdikty. Vyhověla tak žalobci, který navrhoval trest na horní hranici sazby. Rozsudek není pravomocný.
Soud vynese rozsudek v kauze údajného tunelování státního podniku Čepro. Pro podnikatele Radovana Krejčíře žádá státní zástupce za podvod, padělání peněz a přípravu vraždy celníka až 15letý trest a propadnutí majetku. Nepodmíněné tresty odnětí svobody chce i pro údajné členy Krejčířovy zločinecké skupiny.
Na útěk Radovana Krejčíře z jihoafrické vazby bylo údajně připravených přes 430 milionů korun. S odvoláním na zdroje blízké vyšetřování to napsal list Sunday Independent. Jihoafrická policie před týdnem oznámila, že zabránila Krejčířově útěku.
Pokus Radovana Krejčíře o útěk z vězení údajně překazila jihoafrická policie. Informoval o tom dnes server Eyewitness News. Při sobotní prohlídce jeho cely se prý našla mimo jiné pistole ráže 9mm a nůž.
Verdikt nad Radovanem Krejčířem byl kvůli nepřítomnosti jeho obhájkyně odložen na 12. října. Informovala o tom jihoafrická média. Krejčíř v JAR čeká na svůj vůbec první trest. Soud v Johannesburgu ho před dvěma týdny uznal vinným z mučení, pokusu o vraždu i držení drog. Policie ale Krejčíře podezírá z více než stovky dalších trestných činů včetně dvaceti vražd.
Podle jihoafrické policie jde o vítězství spravedlnosti, podle Radovana Krejčíře o spiknutí. Soud v Johannesburgu uznal uprchlého Čecha vinným ze spáchání trestných činů únosu, pokusu o vraždu a nedovoleného držení drog. Proti rozhodnutí soudu se chce Krejčíř odvolat. Policie ale věří, že stráví ve vězení dlouhá léta.
Případ Radovana Krejčíře je nejrozsáhlejší, který jihoafrická policie v moderní historii vyšetřovala. Tvrdí to generálporučík Solomon Makgale, podle kterého tak mohou soudní líčení s uprchlým Čechem trvat až 15 let. Zítra si Krejčíř vyslechne první rozsudek.
Radovan Krejčíř opět usiluje o propuštění na kauci. V Jihoafrické republice, kde žije od roku 2007, začaly závěrečné řeči obhajoby a státního zástupce. Už v pondělí má navíc soud v Johannesburgu vynést rozsudek v první z projednávaných kauz. Uprchlý Čech je v ní obviněn z únosu, mučení a pokusu o vraždu.
Jihoafrická prokuratura chce vyslechnout syna Radovana Krejčíře - Denise. Podezřívá ho, že je zapletený do vraždy Sama Issy - podnikatele a někdejšího spolupracovníka uprchlého českého podnikatele. Vyšetřovatelé jsou přesvědčení, že se Denis skrývá v Česku. Jak Českému rozhlasu řekl detektiv Paul O´Sullivan, dostat Denise Krejčíře do JAR ale nebude jednoduché.
Před deseti lety, 18. června 2005, utekl Radovan Krejčíř české policii. Stalo se to během domovní prohlídky jeho vily v Černošicích u Prahy. Od té doby žije v zahraničí, nejprve na Seychelských ostrovech, poté odjel do Jihoafrické republiky. V Česku už přitom byl odsouzen k 10,5 roku vězení za daňové úniky, Praha ale zatím marně žádá Pretorii o jeho vydání. Kvůli násilné i majetkové trestné činnosti ho stíhá také jihoafrická policie, která ho podezírá i ze spáchání několika vražd.
V jihoafrické Pretorii zemřel svědek v případu vraždy, ze které je obviněn uprchlý Čech Radovan Krejčíř. Kypřan Jorgos Luka podlehl ve vězeňské nemocnici rakovině plic. Lukova smrt podle jihoafrických médií ohrožuje další pokračování soudu s Krejčířem v případu vraždy majitele sítě striptýzových klubů.
V přepočtu 2 miliony korun údajně nabízel Radovan Krejčíř jihoafrickým politikům za získání azylu. Českému rozhlasu to řekl soukromý vyšetřovatel Paul O'Sullivan, který se už několik let snaží dostat uprchlého Čecha za mříže. Podle obžaloby si Krejčíř také objednal vraždu O'Sullivana. Obhájci Radovana Krejčíře to však popírají.
Soud uvolnil část zablokovaného majetku uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře, který krátce po jeho útěku zabavil stát. Vrácené cennosti mají hodnotu desítek milionů korun. Měli je získat poškození, jako první se ale o majetek přihlásili Krejčířovi právníci.
Soud v jihoafrickém Johannesburgu pokračuje v projednávání případu Radovana Krejčíře obviněného z pokusu vraždy. Čelí žalobě z únosu bratra drogového kurýra, kterého se měl pokusit spolu s dalšími obviněnými zabít. Jihoafrická média označují Krejčíře za jednoho z bossů podsvětí. Dávají ho do souvislosti s nejméně deseti vraždami a dalšími trestnými činy.
Proces s Radovanem Krejčířem a sedmi spoluobviněnými v případu přípravy vraždy dvou lidí začne příští rok v dubnu. Rozhodl o tom jihoafrický soud. Státní žalobce současně oznámil, že dokončil obžalobu. Krečířova obhajoba chce žádat o dřívější termín líčení.
Pražský městský soud začal projednávat další kauzu podnikatele Radovana Krejčíře. Podle obžaloby chtěl spolu s dalšími deseti lidmi vytunelovat státní podnik Čepro. Krejčířovi, který je teď ve vazbě v Jihoafrické republice, hrozí až výjimečný trest.
Jihoafrická policie vznesla nové obvinění proti Radovanu Krejčířovi. Podle vyšetřovatelů se mohl podílet i na přípravě vraždy policisty a soukromého detektiva.
Jihoafrická policie zatkla manželku Radovana Krejčíře Kateřinu. Žena uprchlého Čecha byla u soudu v Palm Ridge na předměstí Johannesburgu, který dnes zamítl už třetí žádost Krejčíře o propuštění na kauci.
Jihoafrický soud odmítl pustit na kauci dvě ženy podezřelé z účasti na přípravě vražd vyšetřovatelů zabývajících se kauzami Radovana Krejčíře. Soudce se tak ztotožnil s názorem prokurátora, že obviněné by mohly ovlivňovat svědky a možná se i znovu pokusit plánovaný zločin spáchat. Policisté v souvislosti s tímto případem zatkli celkem pět osob. Sám Krejčíř, který do JAR utekl v roce 2007, také zůstává ve vazbě.
Radovan Krejčíř se dostane do filmu. Vzniká snímek s názvem Gangster KA, který je inspirován jeho osobou a událostmi kolem něj. Autorem námětu je Jaroslav Kmenta, který dění spojené s Krejčířem sleduje dlouhodobě.