Panovníkem, proti kterému papež vyhlásil křižáckou výpravu, byl český král Jiří z Poděbrad. „Na konci 40. let 15. století stal velmi mocným mužem. V roce 1448 obsadil Prahu,“ vysvětluje historička.
Aby byl ve Svaté zemi mír, je potřeba, aby Izraelci i Palestinci ustoupili ze svých nároků. To je podle zástupce jedné z menších křesťanských církví v Jeruzalémě jediná cesta k ukončení konfliktu.
„Na vyjádření pana kardinála Duky mě na první pohled zarazilo to, že v něm poskytoval své stanovisko i za židovskou stranu, k čemuž není v žádném případě kompetentní,“ vysvětlil rabín David Maxa.
Někteří židovští aktivisté, se snaží vystoupat i na Chrámovou horu, což mají zakázané. Konají tak pouze v doprovodu policie. Na místě zatím došlo k několika slovním potyčkám s muslimskými věřícími.
Tak jako píšou české děti dopisy Ježíškovi, píšou španělské děti dopisy Třem králům. Ti jim přinesou dárky v předvečer Tří králů a děti je pod stromečkem najdou a rozbalí 6. ledna ráno.
Za pár dní uplyne 40 let od smrti studenta brněnské architektury Pavla Švandy (1959 – 1981). Jeho tělo bylo nalezeno 10. října 1981 na dně propasti Macocha, zemřel asi o týden dřív.
Alí Sistání má velký vliv na iráckou politiku a na šíitské věřící i za hranicemi této země. Křesťané tvoří zhruba procento iráckého obyvatelstva a v minulosti čelili náboženskému násilí.
Dadivank, 2000 let starý arménský kostel ležící na území Náhorního Karabachu, chrání nyní ruští vojáci s obrněnými transportéry. Místní obyvatelé se bojí, aby ho vandalové nepoškodili.
„Zhubl jsem o 25 kg v prvních třech měsících. První měsíc jsem vnitřním krvácením ztratil asi polovinu své krve. To bylo ze všeho nejtěžší,“ popisuje Jašek.
Pastor Riberth pohrozil, že se vzdá své práce, pokud nebude smět při obřadu přijímání používat alkoholické víno. Farnosti v Norsku se rozhodly při přijímání používat víno nealkoholické.