Únorový nouzový stav vláda vyhlásila na žádost hejtmanů po tom, co sněmovna prodloužení původního nouzového stavu neodhlasovala. Žádost 35 senátorů na zrušení nouzového stavu však soud odmítl.
„Naděje umírá poslední. Upozorňuji, že pokud se nepodaří dohodnout, bude to mít obrovský dopad na ekonomiku i na ztráty na životech,“ řekl Hamáček Radiožurnálu k jednáním s opozicí.
Na návrh bezpečnostního výboru poslanci z předlohy vyškrtli navrhované zvýšení horní hranice pokut pro jednotlivce z 20 000 korun na 50 000 korun. Feri prosadil úpravu pracovní povinnosti studentů.
„Chyba je ve výši sankcí a nemožnosti postihovat podle krizového zákona efektivně právnické osoby, respektive je to poměrně těžká záležitost,“ řekl právník Ondřej Dostál.
Zbývající zákazy týkající se provozu obchodů a omezení dalších činností převede vláda z režimu krizového zákona na opatření podle předpisu o ochraně veřejného zdraví.
Odškodňovací zákon by podle představ TOP 09 přinesl jistotu všem, koho postihla vládní opatření proti koronaviru. Podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) však současné situaci zatím uzpůsoben není.
Podle advokáta Tomáše Sokola rozhodnutí soudu nelze bagatelizovat. Reagoval tím na vyjádření ministerstva zdravonictví, které rozhodnutí označilo jenom za právní diskuzi.
Podle některých expertů na ústavní právo pro vládou nařízené uzavření hranic neexistuje jasná legislativa. Případné prodloužení zákazu například na rok by mohlo být protiústavní.
Původně se opatření proti šíření koronaviru odvolávala se krizový zákon. Už od středy ale omezení vydává mimořádným opatřením ministr zdravotnictví na základě zákona o ochraně veřejného zdraví.
Odborový předák Josef Středula označil vládní změnu režimu z krizového zákona na zákon o ochraně veřejného zdraví za „fatální přešlap“ a přirovnal to k „chování šmejdů“.