Cílem průzkumu bylo zjistit technický stav pohřební komory, zmapovat její obsah pro další bádání a potvrdit, že uvnitř se nachází cínový sarkofág a v něm pohřben významný šlechtic českých dějin.
V kryptě kostela se totiž zlepšily mikroklimatické podmínky a těla se tak nebudou rozkládat. Veřejnost mít k mumiím přístup nebude, chystají se ale virtuální prohlídky.
Po atentátu na Reinharda Heydricha v květnu 1942 pomáhali Jan a Marie Sonnevendovi ukrýt parašutisty v kryptě kostela v Resslově ulici v Praze. Nově je připomíná pamětní deska v Konviktské ulici.
Praha||Alžběta Indrová, Tomáš Vojkovský|Historie|Speciál
Před osmdesáti lety se odehrával v pražském kostele svatých Cyrila a Metoděje boj mezi gestapem a parašutisty, kteří se do té doby ukrývali v kryptě chrámu.
Podle správy hrobku ničili, udělali si z ní sklad a vevnitř přinejmenším jednou uspořádali hostinu. Žalobou se církvi zatím podařilo výpověď z krypty, která je významnou kulturní památkou, oddálit.
Pravoslavná církev dostala kvůli pochybným aktivitám v kapli na Olšanských hřbitovech výpověď. Ředitel Správy pražských hrobů nechce aktivity v kapli ukončit, ale přizpůsobit dohledu Správy.
Podle fotografie, kterou má k dispozici Deník N, se v kryptě u hrobů konaly hostiny. „Je to nevkusné a nepřípustné,“ říká ředitel Správy pražských hřbitovů.
Steinmeier u kostela položil věnec, poté zamířil na prohlídku krypty. Památník navštívili v minulosti i rakouský prezident Fischer, britský princ Charles či nynější britský premiér Boris Johnson.
Krypta je dosud jedinou stavbou svého druhu západně od hranic Ruska. Hroby kolem ní patří mezi Rusy k nejžádanějším. Za výpůjčku krypty platí pravoslavná církev 12 000 korun ročně.
Do podzemí dobrušského kostela sv. Václava dnes nahlédnou pomocí špičkové techniky odborníci. Jejich cílem jsou dvě krypty ukryté pod podlahou kostela, které už lokalizovali georadarem. Naposledy byly otevřené v 19. století.
Archeologové objevili v kladrubském hřebčíně utajenou kryptu. Desítky let o ní nikdo nevěděl. Podzemní hrobka ukrývala kosterní pozůstatky a první indicie napovídají, že může jít o potomka rodu Lobkowiczů.
Čtyři desítky měšťanů už staletí odpočívají pod chrámem svatého Mikuláše v Jaroměři. Po kamenných schodech mohou lidé do krypty v podzemí sejít jen párkrát do roka. Na klenbě vchodu do prostoru je psáno: Zemřeli jsme v čase, žít budem ve věčnosti. A právě s pokorou před pomíjivostí života by měl každý do krypty vcházet.