Steinmeier jako první německý prezident navštívil památník heydrichiády. Poté zamířil na Pražský hrad
Německý prezident Frank-Walter Steinmeier ve čtvrtek u krypty kostela v Resslově ulici v Praze uctil památku československých výsadkářů, kteří padli v boji s nacisty po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Národní památník hrdinů heydrichiády navštívil během své třídenní návštěvy Prahy jako první německý prezident. Steinmeiera následně přivítal s vojenskými poctami na Pražském hradě prezident Miloš Zeman.
Steinmeier u pravoslavného kostela položil věnec, poté zamířil na prohlídku krypty. V minulosti se do ní vypravilo pouze několik prezidentů a významných představitelů cizích států.
Německý prezident přijel vlakem do Prahy. Povečeřel se Zemanem v Lánech, setká se i s Babišem
Číst článek
Památník navštívili třeba rakouský prezident Heinz Fischer, britský princ Charles a jeho manželka Camilla, řecký, bulharský a kyperský prezident či nynější britský premiér Boris Johnson v roli ministra zahraničí. V roce 1995 kryptu navštívil německý velvyslanec v Praze Rolf Hofstetter.
Německý prezident položením věnce uctil památku parašutistů, kteří v červnu 1942 zemřeli po boji s německou přesilou. Mezi padlými byli i Jozef Gabčík a Jan Kubiš, kteří o tři týdny dříve úspěšně zaútočili na říšského protektora Reinharda Heydricha. V kostele a kryptě zemřeli také Adolf Opálka, Josef Valčík, Jan Hrubý, Josef Bublík a Jaroslav Švarc.
Nejen jejich památku od roku 1995 připomíná přímo v cyrilometodějském chrámu umístěný Národní památník hrdinů heydrichiády.
Následně Steinmeier zamířil na Pražský hrad, kde ho přijal prezident Miloš Zeman. Steinmeiera na prvním hradním nádvoří uvítala v 11.00 čestná jednotka Hradní stráže i její hudba, která zahrála mimo jiné německou a českou hymnu.
Součástí ceremonie byla i vojenská přehlídka. Stejně jako při květnové návštěvě srbského prezidenta Aleksandara Vučiče český prezident ceremoniál absolvoval na vozíku.
Následovalo společné jednání a oběd. Zeman poděkoval Steinmeierovi za podporu Německa v době covidové pandemie a za návštěvu krypty. „Chápu to jako velmi symbolické gesto,“ dodal k tomu český prezident.
Steinmeier dorazil na návštěvu Česka ve středu odpoledne netradičně vlakem. Na prvním nádvoří si prohlédl sochu zachránce československých židovských dětí Nicholase Wintona a v Lánech položil květiny u hrobu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Poté následovala soukromá večeře s prezidentem Zemanem, která se podávala pod širým nebem ve stanu. Vedle obou prezidentů k ní zasedly i první dámy - Ivana Zemanová a Elke Büdenbenderová.
Před 79 lety sedm statečných parašutistů vzdorovalo německé přesile. Bránili se hodiny
Číst článek
Ve čtvrtek odpoledne si Steinmeier ještě prohlédne Strahovský klášter a jeho knihovnu a setká se s předsedy Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO) a Senátu Milošem Vystrčilem (ODS).
Čtvrteční program zakončí slavnostní recepce na německé ambasádě pro pozvané hosty.
Prahu německý prezident opustí v pátek po jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Cestou do Německa se zastaví v Ústí nad Labem, kde navštíví chystanou expozici o česko-německých vztazích. Poté z Ústí odjede vlakem zpět do Berlína.
Steinmeier byl na poslední oficiální návštěvě Prahy v září 2017. Se Zemanem se viděli i rok poté, kdy se český prezident vydal do Berlína. Další cestu hlavy německého státu obě diplomacie plánovaly již na loňský rok, příjezd ale zhatila koronavirová krize.