Desetiletá éra prezidenta Václava Havla přinesla řadu neopakovatelných situací. Zatímco jedni dobu využili k růstu společnosti, jiní hrabali jen pro sebe. Jaký vliv na společnost měl prezident Havel?
První vlny se zúčastnilo téměř šest milionů občanů a přes 260 privatizačních fondů. Seznam podniků, ze kterých si lidé mohli vybírat, visel na každé poště.
Oslavy třicátého výročí pádu komunismu mají nejhlasitějšího protagonistu. Někdejšího premiéra a prezidenta Václava Klause, který ovládl pole i díky mlčení Miloše Zemana a Andreje Babiše.
Ve věku 77 let zemřel ekonom, někdejší poslanec a ministr české vlády Tomáš Ježek. Ježek je společně s Václavem Klausem a Dušanem Třískou považován za otce kuponové privatizace.
Od startu takzvané kuponové privatizace uplynulo v sobotu 25 let. Přesto stále existuje víc než milión účtů, ke kterým se nikdo nehlásí. Většina jejich majitelů ani neví, že je vlastní.
Kuponová privatizace odstartovala v Československu v roce 1992. Mezi lidmi měla obrovskou odezvu. Nyní se k ní vrací dokumentární film Martina Kohouta Česká cesta. Pro diváky může být až dojemné připomenout si, co jsme zažívali před téměř čtvrtstoletím.
Do konce tohoto roku platí lhůta, ve které lidé mohou bezplatně převést své bezcenné akcie slovenských podniků z kuponové privatizace. Tato možnost platí také pro Čechy, kteří jsou vlastníky cenných papírů slovenských podniků a firem.
Listopadovou revoluci nevyvolal zásah SNB na Národní třídě, ale nepravdivá zpráva o smrti studenta Martina Šmída. To řekl prezident Miloš Zeman na konferenci k 25. výročí od pádu komunistického režimu. Debaty se zúčastnil i bývalý prezident Václav Klaus. Kromě ekonomických otázek oba zavzpomínali i na osudný den sedmnáctého listopadu roku 1989.
Po kuponové privatizaci zůstalo na účtech akcionářů ležet množství akcií, o které se už nikdo nestará. Dnes už vypadá obchodování s cennými papíry úplně jinak. Kupony zmizely, objevily se investiční fondy a přišla éra internetu. Kromě pražské burzy mohou čeští investoři obchodovat na všech trzích světa. I v České republice ale některé firmy divoká 90. léta přežily.