Před 25 lety odstartovala kupónová privatizace. K miliónu účtů se nikdo nehlásí
Od startu takzvané kuponové privatizace uplynulo v sobotu 25 let. Přesto stále existuje víc než milión účtů, ke kterým se nikdo nehlásí. Většina jejich majitelů ani neví, že je vlastní.
Víc než milión účtů z kupónové privatizace zůstává takzvaně nezařazených, což znamená, že se k nim nikdo nehlásí. Většina lidí pravděpodobně neví, že jsou akcionáři, nebo s cennými papíry neobchodují.
Ověřit si, jestli člověk vlastní nějaké akcie, je přitom velmi snadné. Stačí k tomu rodné číslo. „Poté, co zjistí existenci takového účtu, tak si může zažádat o výpis z toho účtu, aby zjistil, jaké cenné papíry na tom účtu konkrétně má. A to nejlépe zjistí tak, že si vybere některého z členů burzy, osloví ho a požádá ho o výpis. Tato služba je zpoplatněná,“ popisuje další postup mluvčí Centrálního depozitáře cenných papírů Jiří Kovařík. Cena transakce se pohybuje v řádech stovek korun.
Privatizace začala v tehdejším Československu 1. října 1991. Byl to způsob, jakým chtěla tehdejší vláda převést státní majetek na soukromníky. Oficiálně skončila v roce 1994. Během té doby se privatizoval majetek v hodnotě asi bilion korun. Odstátnění se dotklo víc než tisícovky podniků.
Kupónová privatizace se uskutečnila ve dvou vlnách, v každé z nich bylo několik kol. Občané mohli investovat do akcií buď přímo, nebo prostřednictvím investičních fondů.