Podle tabákových firem jsou tabákové produkty s příchutěmi mezi uživateli populární a zkušenost se zákazem ze Spojených států amerických ukázala, že část lidí přešla zpět ke klasickým cigaretám.
„Koncentrace nikotinu, který dostaneme do těla kouřením elektronických cigaret, se pro uživatele hodně špatně odhaduje. Může přijmout tak daleko více nikotinu,“ říká adiktolog.
„Problém nádorového onemocnění plic je, že dlouho trvá období, kdy pacienti nemají příznaky, které by lékaře na diagnózu navedly. Proto je důležité rizikové pacienty najít,“ tvrdí primář chirurgie.
Česká pošta vydá speciální edici známek ke koronaviru, píše deník E15. A ministerstvo zdravotnictví chystá podle Mf Dnes plošné testování kuřáků proti rakovině plic. Více se dočtete ve výběru z médií.
Protimuslimská nota a kritika EU Miloši Zemanovi již získala uznání doma i v sousedních zemích, píše Guardian. Jeho protiislámská rétorika prý snadno strčí do kapsy projevy Roberta Fica, a dokonce i Viktora Orbána. Vyvolává ale otázky ve zbytku Evropy. Rozhovor hlavy státu s Robertem Traitem z britského deníku Guardian se ale nenesl pouze v duchu ryzí politiky. Trait si všímá nejen prezidentovy neskrývané kritiky přijímání muslimských imigrantů, ale i záliby v legálních drogách.
Krabička cigaret od příštího roku podraží o tři až čtyři koruny. Dohodli se na tom poslanci. Do státní kasy by tak mohly přibýt více než 3 miliardy korun. Kuřáky to ale od nákupu cigaret zřejmě neodradí.
Celkový počet kuřáků na planetě překročí brzy hranici jedné miliardy. Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků celosvětového průzkumu. Každý třetí muž a každá dvacátá žena na Zemi kouří pravidelně každý den. Je to na první pohled méně než před třiceti lety. Celkové množství lidí, kteří podléhají nikotinu, ale vzrostlo.
Asiaté patří k nejvášnivějším kuřákům na světě. Cigaretám holdují ve velkém počtu, a to mnohdy i přes přísnou regulaci. Vůbec nejvíc kuřáků má Čína, cigaretu si tam pravidelně zapaluje více než 300 milionů lidí.
V Česku kouří stále víc mladých lidí, jak potvrdil nejnovější průzkum Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle něj po cigaretě pravidelně sahá více než polovina mladistvých.
Polovina mladých mezi osmnáctým a dvaadvacátým rokem kouří, v celé dospělé populaci pak kouří asi čtvrtina lidí. Vyplývá to z výzkumu Mladí lidé a kouření, který zpracovali studenti Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy s agenturou Ipsos.
Brusel vytáhl do boje s kouřením. Evropská komise chce, aby z krabiček s cigaretami téměř zmizela loga jejich výrobců. Nově by mělo tři čtvrtiny obalu krabičky zabrat varování před následky kouření. A z pultů obchodů mají úplně zmizet cigarety s příchutí, třeba ty mentolové. Návrh se stane skutečností jen tehdy, když ho schválí členské země Evropské unie a Evropský parlament.
Nadnárodním tabákovým společnostem se v Česku velmi daří ovlivňovat postoj ke kontrole tabáku ve svůj prospěch, tvrdí odborníci na veřejné zdraví z univerzity v britském Bathu. Česká republika je pro britské vědce ukázkovým příkladem evropské země s chabými protikuřáckými opatřeními.
Stále intenzivněji se debatuje o tom, jak dostat do zdravotnictví více peněz. Jako stále pravděpodobnější se jeví možnost vytáhnout je nějakým způsobem z kuřáků.
Maďarské zdravotní pojišťovny nechtějí hradit spoluúčast na léky pro kuřáky. Týká se to zejména medikamentů na astma a plicní choroby. V státní pokladně by tak měly zůstat miliardy forintů.
V Česku kouří asi každý čtvrtý dospělý. Dnes, kdy je Světový den bez tabáku, odborníci připomínají, že ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi například Polskem nebo Rakouskem je na tom Česká republika docela dobře. Počet kuřáků se navíc drží na stejné úrovni už pět let.
Čína má nejvíce kuřáků na světě – téměř 400 milionů obyvatel. Každý rok se zde spotřebuje jeden a tři čtvrtě bilionu cigaret a na následky kouření zemře přes milion Číňanů. Do dvaceti let se má počet úmrtí ztrojnásobit, a to i navzdory zákazu kouření ve vnitřních prostorách, který Peking slíbil zavést od letošního roku. Tabákové firmy stále vítězí. Mezi prodejci i konzumenty jejich výrobků natáčel zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš.
V Číně budou do 20 let umírat na následky kouření více na 3,5 milionů lidí ročně. Alarmující zprávu zveřejnila skupina renomovaných čínských odborníků. Už tuto neděli navíc vyprší pětiletá lhůta od doby, co se Peking zavázal zakázat kouření ve všech vnitřních veřejných prostorách.
Delší pracovní dobu mají kuřáci na městském úřadě v Rumburku. Čas, který věnují svému zlozvyku, si totiž musí napracovat. Pohyb úředníků mimo kanceláře hlídá monitorovací systém.
Kuřáci si ode dneška mohou znovu beztrestně zapálit na nekrytých nástupištích a zastávkách. Umožnila to novela takzvaného protikuřáckého zákona. Na nástupiště bez přístřešku se proto vrací popelníky.