Asii trápí rostoucí počet kuřáků. Nepomáhá ani přísná regulace
Asiaté patří k nejvášnivějším kuřákům na světě. Cigaretám holdují ve velkém počtu, a to mnohdy i přes přísnou regulaci. Vůbec nejvíc kuřáků má Čína, cigaretu si tam pravidelně zapaluje více než 300 milionů lidí.
V jakékoli běžné čínské restauraci se prakticky nenajde jediný stůl bez kuřáka. Nedostane-li rychle popelník, popel běžně odklepává do talířů a misek. Obsluha mu takové chování toleruje, kouření se v Číně zkrátka nepovažuje za problém.
Na následky této drogy přitom zemře ročně přes milion Číňanů. Počet lidí s chorobami způsobenými kouřením je ale mnohem vyšší, což potvrzuje i lékařka Jen Ťie z oddělení dětské onkologie v Tchien-ťi-nu.
Asii trápí vysoký počet kuřáků, přestože mnoho asijských zemí kouření přísně reguluje. Podrobnosti přinesli asijská zpravodajka ČRo Kateřina Procházková a zahraniční redaktor Českého rozhlasu Jaromír Marek.
I sousední Japonsko má s kouřením potíže. Čísla jsou sice v porovnání s Čínou nižší a od 80. let navíc počet kuřáků v zemi klesl, 51 procent pravidelných kuřáků mezi japonskými muži je přesto pořád příliš vysoké číslo na vyspělý stát.
V Jižní Koreji, další vyspělé asijské zemi, kouří dokonce až 67 procent mužů a jejich počet dál roste. Filipíny mají přes 60 procent kuřáků v rámci mužské populace, kouření stát nijak nereguluje, cigarety tam navíc prodávají většinou děti.
Je Světový den bez tabáku. V Česku si tuto drogu neodepře asi třetina dospělých
Číst článek
Jinak je ale v řadě asijských zemí regulace překvapivě přísnější než u nás. V Singapuru si kuřák prakticky nezapálí a pokuty jsou tam opravdu vysoké.
I v Thajsku platí přísná pravidla. Nekouří se tam na veřejných prostranstvích i v uzavřených místnostech, jako jsou restaurace, bary a tržiště. Na krabičkách cigaret jsou tam navíc od roku 2005 odstrašující fotografie. Na veřejných místech se nekouří ani v Indii a nově také v Mongolsku.