Zvedá se zájem o myslivost u mladých žen. „Díky ženám v poslední době úroveň výcviku u ohařů velmi zvedla,“ přiznává předseda Kynologické komise okresního mysliveckého spolku Ústí nad Orlicí.
Jejich zásahy možná znáte z filmů, ale psí vodní záchranáři působí i v jižních Čechách. Základnu mají v kempu Modřín u přehrady Lipno a vyjíždějí odtud, kam je potřeba.
Hasiči, kteří byli vysláni na pomoc po zemětřeseních do Turecka, pracují na objektu s malou nadějí na přežití. Kolegové z Polska živé lidi našli, pracují ale jinde, říká mluvčí Jakub Kozák.
„Za každý nález je pes odměněn. Odměny jsou balonky, hračky. Mám zkušenost, že obdiv a povzbuzení, že jste šťastní, že vám místo označil, psovi v tu chvíli stačí,“ říká kynoložka Judita Vyskočilová.
36 hasičů hledalo několik dní v troskách bejrútského přístavu přeživší. V týmu byli psovodi a také specialisté na statiku budov, kteří pomáhali vyhodnocovat stav poškozených obytných domů.
„Je tam suť, hodně plechy, hromady střepů, takže tady hrozí pořezání tlapek, celých nožiček, pořezání šlach. Musí mít nestále na nohách botičky, aby se jim nespálily tlapky,“ vysvětluje psovod.
Nápad využít psy pro odhalování lidí s covid-19 vychází podle Stuchlíka z předpokladu, že onemocnění změní pach člověka podobně jako třeba tuberkulóza, malárie nebo rakovina.
Zvířata jsou citlivá na speciální chemikálie, které jsou v telefonech nebo počítačových discích. Jde o křížence holandského ovčáka, nejlépe se mu hledá asi lithium, což je základ většiny baterií.
Podle hlavního armádního veterináře Miroslava Vopršala desetiletá pauza v soutěži ukázala, že se kynologie od té doby posunula, ale že vztah mezi psem a psovodem zůstává neměnný.
Během úterního zásahu hasičů po zřícení stropu v pražské Mikulandské ulici tři psi nezávisle na sobě označili místa v sutinách, kde se měli nacházet lidé. Přesto záchranáři nikoho nenašli.
Věda hledá způsoby, jak epileptiky, kardiaky a diabetiky varovat předtím, než udeří záchvat. Varovným systémem nemusí být jen citlivá čidla a důmyslná elektronika, ale třeba i obyčejný psí čenich.
Česko je velmocí v chovu psů. Svůj podíl na tom mají i nelegální množírny. Kontroloři nemají velkou moc, a tak se odchovu štěňat v nevyhovujících podmínkách daří. Podle kynologů by si ale zájemci o psa měli dát na psa z množírny pozor. Mohou s ním mít jen starosti.
V Africe přicházejí ročně o život tisíce slonů. A to hlavně kvůli slonovině, která pak končí jako tradiční medicína nebo dekorativní předměty v Číně, Thajsku nebo Japonsku. Alarmující čísla nenechávají chladnými dva Čechy, kteří se pustili do boje s pašeráky, ve kterém jde často o život.
V Kaňkově na Mostecku se sešli psovodi z Ústeckého kraje a ze sousedního Saska. Přijeli soutěžit o pohár vedoucího pořádkové služby krajského ředitelství. Hlavně si ale vyměnili zkušenosti v boji s kriminalitou na obou stranách hranice.
Brněnské výstaviště od soboty patří psům. Na devátou Hanáckou výstavu jich majitelé přihlásili bezmála tři tisíce. Přehlídka v pavilónu V pokračuje ještě dnes.
Ve výcvikovém středisku služební kynologie v Heřmanicích na Frýdlantsku vycvičili prvního služebního psa v Evropě, který umí vyčenichat alkohol. Naučil se to během metanolové aféry, kdy policisté hledali po celé zemi sklady nelegálního alkoholu. Pes teď pomáhá celníkům.
Liberecko opět hostí špičkovou kynologickou akci - Mezinárodní mistrovství psovodů služebních psů ve vyhledávání drog a tabáku. Pořadatelem šampionátu je výcvikové středisko služební kynologie v Heřmanicích.
Roudnický areál Pod Lipou ovládnou až do neděle psi. Zítra tam slavnostně začne mistrovství světa ve sportovní kynologii. Nejvýznamnější akce svého druhu se u nás koná vůbec poprvé. O mistrovské tituly bude bojovat 133 psů ze 37 států včetně Česka.
V Pardubicích v lokalitě na Hůrkách zřejmě vznikne velký kynologický komplex. Má v něm být městský útulek pro psy a kočky, veterinární ošetřovna a také krytá hala pro psí výstavy, sporty a výcvikové aktivity.
K libereckému soudu míří kausa Sudafed - případ rozsáhlého pašování polského léku, který se u nás často používá k výrobě drog, konkrétně pervitinu. Organizovanou skupinu pašeráků nedávno dopadli kriminalisté.
Na trávníku teplického fotbalového stadionu mohli ve středu kolemjdoucí vidět výcvik speciální pořádkové jednotky. V útrobách stadionu zase cvičili policejní psovodi se svými čtyřnohými parťáky a hledali nastrčené drogy a výbušniny. Různé prostředí je pro psy velmi důležité.
Nejkrásnějším psím šampionem pro rok 2012 se stal černosrstý novofoundlandský pes ze Slovenska. Na sobotním velkém finále soutěže Šampion šampionů v Top hotelu na Chodově tak rozhodla desetičlenná odborná porota. Prestižní klání každoročně pořádá Českomoravská kynologická unie.
Slovensko chce dát na černou listinu několik psích plemen. Znamenalo by to nejenom zákaz chovu, ale pitbullové a bandogové by nesměli ani vkročit na slovenské území. Vláda tak reaguje na několik útoků psů na člověka z poslední doby. Majitelé dotčených plemen plány úřadů považují za nesmysl a označují je za "psí rasismus".
Ničivé zemětřesení o síle 7,6 stupňů Richterovy škály zasáhlo Kaznějov na Plzeňsku. Otřesy poškodily také místní továrnu. Po obětech stále pátrají záchranáři… Takhle by mohla vypadat zpráva, která by popsala dění v prostorách bývalé kaznějovské chemičky. Naštěstí jde jen o cvičení záchranářů a kynologů. Příležitost stát se na pár hodin obětí v sutinách měla i reportérka Českého rozhlasu.