Zemědělci stále sčítají škody a bojují s nánosy vulkanického popela. Endemické borovice kanárské, a to i ty rostoucí blízko epicentra katastrofy, už ale pomalu obrážejí novými pupeny.
Tříměsíční erupce sopky Cumbre Vieja změnila tvář ostrova La Palma k nepoznání. Kde byl dříve borovicový les, banánové plantáže, vinice a dokonce několik vesnic, je dnes jen obrovské lávové pole.
Sopka začala být aktivní 19. září. Rozžhavená láva postupně zničila téměř 2900 obytných domů a dalších budov, pokryla téměř 1200 hektarů a poškodila desítky kilometrů silnic.
Za posledních 24 hodin zaznamenali seizmologové sedm desítek zemětřesení o síle až 3,9 stupně. V noci na úterý byla také síla erupce tohoto vulkánu jedna z nejsilnějších od jejího začátku.
Lidé na západním pobřeží by podle úřadů měli zavřít okna a dveře a vypnout klimatizaci. Mají také používat telefon jen v nutných případech, aby neblokovali linky pro nouzové situace.
Místní úřady už dříve obyvatele ostrova vyzvaly, aby zůstávali doma. „Až se láva dostane do moře, musí se důsledně dodržovat lockdown,“ sdělil podle agentury Reuters ředitel krizového týmu.
Lávový proud ze sopky Cumbre Vieja na Kanárských ostrovech se v pondělí ráno přiblížil k moři. Úřady vyhlásily nová varování, obyvatelé v blízkosti lávového proudu by neměli vycházet z obydlí.
Sopka Cumbre Vieja začala chrlit lávu před šesti dny a vulkanická činnost v pátek nabrala na intenzitě. Evakuovat se musely tři další vesnice a mimo domov je nyní skoro 7000 lidí.