Naposledy loni v prosinci se proti přesunu nabalzamovaných ostatků Vladimira Iljiče Lenina vyslovil prezident Vladimir Putin. S Leninem totiž podle něj spojuje svůj osud řada Rusů.
Hlavní ruský rabín Berl Lazar navrhuje pohřbít ostatky Vladimíra Iljiče Lenina. Nabalzamované tělo bolševického vůdce je od roku 1924 vystavené v mauzoleu na Rudém náměstí. Rusko si letos v listopadu připomene sto let od takzvané Velké říjnové socialistické revoluce, kterou právě Lenin vedl.
Udržování mumifikovaného těla bolševického vůdce Vladimira Uljanova – Lenina přijde letos Kreml na víc než 13 milionů rublů (téměř pět milionů korun). Oznámila to ruská prezidentská ochranka FSO, která mauzoleum zakladatele sovětského státu na moskevském Rudém náměstí spravuje. Většina Rusů si přitom podle průzkumů přeje, aby Leninovo tělo bylo řádně pohřbeno.
„Vstaň a zmiz!“ – těmito slovy chtěli dva ruští umělci vzkřísit Vladimira Iljiče Lenina, když svěcenou vodou polili jeho mauzoleum na Rudém náměstí v Moskvě. Záhy na to je zadržela policie. Jak napsal internetový deník grani.ru, jedná se o Olega Basova a Jevgenije Avilova, kteří se hlásí k umělecké skupině Modrý jezdec. Svůj výstup nazvali „Exorcista. Znesvěcení mauzolea“.
Před 27 lety v České Lípě odhalili sochu Vladimíra Iljiče Lenina. Byla to poslední Leninova socha na území tehdejší Československé socialistické republiky před listopadovými událostmi roku 1989. Několikametrová socha dnes leží zaprášená v plechovém hangáru.
Pomník v centru města si zaslouží národní hrdinové, významní umělci nebo mimořádné osobnosti. V běloruském Minsku ale stojí na náměstích bolševičtí vůdci a tyrani, kteří mají na svědomí tisíce lidských životů. A místním to nepřijde vůbec divné.
Neslavně skončila reklamní kampaň jednoho z polských mobilních operátorů. Chtěl lákat zákazníky na levné volání prostřednictvím Vladimira Iljiče Lenina. Reklamní spoty ale nakonec musel z televize stáhnout.
Ruský prezident Vladimir Putin žádá zachování Leninova mauzolea na moskevském Rudém náměstí. Šéf Kremlu je přesvědčen o tom, že památník odpovídá tradicím. Ruská společnost o osudu mauzolea diskutuje dlouhá léta. Většina lidí by si podle průzkumů přála, aby tělo zakladatele Sovětského svazu úřady pohřbily do země.
V mongolském Ulánbátaru se po 58 letech zbavili obří sochy Vladimira Iljiče Lenina. Památník komunistického vůdce by teď chtěli vydražit. Dřív stály Leninovy sochy v hojném počtu po celé Evropě. Dnes je část z nich rozebraná, některé odpočívají ve skladištích a jiné slouží jako turistické atrakce.
V Německu i více než dvacet let po pádu komunistického režimu existují města, která mají na svém veřejném prostranství vztyčenou sochu Vladimíra Iljiče Lenina. Jedním z nich je třeba Schwerin. Místní zastupitelé se dlouhá léta přou, co se sochou udělat.
V Rusku zemřel poslední přímý potomek Leninovy rodiny. Neteř bolševického lídra Olga Uljanovová zemřela v pátek v Moskvě ve věku 89 let. Potvrdil to gubernátor Leninova rodného Uljanovského kraje.
Letos to bude dvacet let, co zanikl Sovětský svaz. Na jeho troskách vznikla řada nových států a staré symboly pozbyly svoji platnost. V některých post sovětských republikách ale kult někdejších vůdců stále přežívá. V Tádžikistánu stojí sochy Lenina téměř na každém rohu a na severu země lze narazit i na samotného Stalina.
Ve francouzském Montpellier mají sochu Lenina v nadživotní velikosti. Neobvyklá instalace vyvolává protesty i nadšení. Na kontroverzním nápadu prezidenta regionální rady Georgese Freche se obyvatelům nelíbí ani volba Lenina, ani vysoké náklady projektu.