I v současném Německu stojí v některých městech sochy Lenina

V Německu i více než dvacet let po pádu komunistického režimu existují města, která mají na svém veřejném prostranství vztyčenou sochu Vladimíra Iljiče Lenina. Jedním z nich je třeba Schwerin. Místní zastupitelé se dlouhá léta přou, co se sochou udělat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Některé sochy Vladimíra Iljiče Lenina dodnes mají své čestné místo. Ilustrační foto

Některé sochy Vladimíra Iljiče Lenina dodnes mají své čestné místo. Ilustrační foto | Zdroj: Reuters

Schwerin je hlavním městem Mecklenburska-Předního Pomořanska, jež bylo po sjednocení Německa jednou ze spolkových zemí, které nejvíce zasáhl ekonomický propad. Rozkročený Lenin s rukama v kapsách patří k městu už od roku 1985.

To, že dosud stojí na svém místě, je dáno hlavně složením místního zastupitelstva. V něm sedí bývalí členové někdejší Sjednocené socialistické strany Německa, tedy komunistické strany, která v bývalé Německé demokratické republice vládla do roku 1990.

Své zastupitele má ve Schwerinu však i krajně pravicová NPD. Oba tábory se už léta dohadují, jak se sochou naložit. Debata se vždy znovu otevře, když sochu někdo zhanobí a poničí, ale na konečném řešení se zastupitelstvo dosud neshodlo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahraniční zpravodajka Klára Stejskalová se zajímala o relikty komunistického režimu v Německu

Leninovy sochy, které v Německu byly, skončily po sjednocení země většinou ve sběrných surovinách nebo byly roztaveny. Některé skončily v rukou sběratelů. Velké hlavy Lenina, která byla na známé berlínské třídě Unter den Linden, se ujala ruská ambasáda a má ji dodnes vystavenou ve vnitrobloku budovy.

O schwerinské soše se mylně říká, že je poslední sochou Lenina v západní Evropě. Ještě větší a mohutnější však stojí v saské Riese nedaleko Drážďan. V roce 1990 sice bylo rozhodnuto o jejím odstranění, nakonec ale byla převezena na hřbitov padlých sovětských vojáků. Právo rozhodovat o jejím osudu tak má nyní i ruská strana.

S relikty komunistické minulosti se Německo vypořádalo jinak než Česká republika. V Česku mizely ulice, parky či aleje nejen Vladimíra Iljiče Lenina, ale také ty, které nesly jméno Karla Marxe či Friedricha Engelse. V Německu se však na Marxe a Engelse pohlíží jako na filosofy. Na třídu Karla Marxe lze narazit ve většině německých měst, a to i na území bývalého Západního Německa.

Lenin je však vnímán jako diktátor, kvůli jehož učení byly na smrt poslány miliony lidí.

Klára Stejskalová, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme