Osmnáctiletá Valentýna Smutná už je kompletně oblečena do lesnického. A před ní stojí obrovská mašina: „Dnes půjdeme tady do porostu a budeme vyvážet nějaký sortiment dřeva. Taková klasika.“
Podle Jaroslava Jačka, vedoucího polesí Višňová, se kdysi koně zkoušeli nahradit navijáky. „Tomu zařízení se říkalo železní koně. Nicméně v praxi se to moc neosvědčilo,“ popisuje.
Stromy uvnitř oplocení, kam zvěř nemá přístup, převyšují ty ostatní o 25 centimetrů. Podle výzkumníků překročilo kritickou hranici ztráty přírůstku na kontrolních plochách 57 procent druhů dřevin.
Michal Zaruban se svými pomocníky, koňmi Huronem a Áronem, stahují dřevo z těžko přístupných svahů, jen kousek od černé sjezdovky v Říčkách v Orlických horách.
Dotace na podporu lesnictví v letech 2011 až 2016 byly nehospodárné. V některých případech byly postaveny posedy za 300 000 korun. Informoval o tom Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).
Vědci z Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze představili u nás dosud nepoužívanou metodu monitoringu kůrovce – napadené stromy odhalí speciálně vycvičený pes.
Porušení zákazu vstupu do lesa by turisty nebo houbaře mohlo přijít draho, výprava do uzavřeného lesa se v budoucnu totiž nejspíš prodraží. Vláda schválila novelu mysliveckého zákona, podle které by pokuta za zakázaný vstup do honitby mohla vzrůst až na 30 000 Kč. Ztrojnásobit maximální možnou sankci navrhlo ministerstvo zemědělství. O schválení materiálu informoval na Twitteru mluvčí kabinetu Martin Ayrer. Proti novele se zvedla kritika, pod petici proti změně zákona se podepsalo skoro 46 000 lidí.
Turisté ani houbaři se pravděpodobně nemusí bát zvýšení pokut za porušení zákazu vstupu do lesa. Sankci až třicet tisíc korun zvažovalo ministerstvo zemědělství. Novela mysliveckého zákona měla zajistit větší bezpečnost lidí při honech a klid zvěře. Protože ale nesouhlasí ani koaliční, ani opoziční poslanci, neprošla by pravděpodobně novinka sněmovnou.
Stromky vysázené bez povolení teď řeší ochranáři i úřady na Vysočině. Často jen náhodou zjistí, že na mezích, loukách nebo pastvinách majitel pozemku vysázel stromy, ale přitom mu chybí potřebná razítka. To je ale nelegální a podle ochranářů tak navíc může zlikvidovat velmi cenné lokality s chráněnými rostlinami a živočichy. Za nepovolené zalesňování také hrozí vysoká pokuta.
Extrémní sucho, vysoké teploty a desítky požárů, přesně takové je letošní léto v České republice. Pojistných událostí přesto ubylo. Podle pojišťoven jsou lidé opatrnější.
Do středečního večera varují meteorologové před vysokými teplotami. Kvůli současnému teplému a suchému počasí hrozí na severu Čech lesní požáry. Nejen na Českolipsku proto revírníci Lesů ČR kontrolují porost kvůli hrozbě požárů.
Studenti Střední lesnické školy Bedřicha Schwarzenberga v Písku sepsali petici proti zřízení Krajského školního hospodářství. Jeho vznik včera schválili krajští zastupitelé.
Oheň v lese nedaleko Českých Budějovic tento týden vystrašil kolemjdoucí, hasiče ale nechal v klidu. Nejednalo se totiž o žádný požár, ale o běžný úklid lesa.
Krajský soud v Hradci Králové zamítl žalobu společnosti CE Wood na státní podnik Lesy ČR. Nemusí platit odškodné 3,7 miliardy korun za údajnou nekalou soutěž.
Před krádeží i okusováním zvěří mají stromky ochránit speciální přípravky. Okolo Olomouce jimi lesníci ošetřují mladé smrky, borovice a jedle. Chemikálie může na stromcích vydržet i několik let.
Jaro je spojeno nejen s probouzející se přírodou, ale také s velkým úklidem. Čistí se i lesy od spadlých větví a suchých stromů. Lesní práce ale dávno nejsou jen doménou mužů - v Hůrkách nedaleko Písku teď potkáte mezi stromy s motorovou pilou i mladé křehké dívky z lesnické školy.
Spory ekologů s vedením Národního parku Šumava o kácení stromů napadených kůrovcem neberou konce. Málokdo přitom tuší, jak hmyz vlastně vypadá, jak se množí a zda je vůbec možné jeho šíření zastavit.
V lese u Valšovic na Hranicku je v těchto dnech živěji než obvykle. Budoucí lesníci z Hranic tam maturují po širým nebem. Praktické maturitní zkoušky v lese nejsou pro absolventy Střední lesnické školy v Hranicích žádnou novinkou. Ve Valšovickém polesí je praktikují už více než sto let.
Lesníci na Šumavě učí děti lesní moudrosti, která praví, že kůrovec je nebezpečný a broukem napadané stromy je třeba vykácet. Proto si děti hrají na dřevorubce a s přilbami na hlavě podtínají své spolužáky, kteří hrají stromy. Odpůrci těžby v prvních zónách Národního parku Šumava takovou hru asi nevidí rádi. Lesníci však mají na věc jiný názor a ten šíří dál. Výuku organizuje státní firma Lesy České republiky. Na jednu takovou hodinu se můžeme podívat i my.
Úřady práce dnes zveřejní nejnovější míru nezaměstnanosti. I díky sezónním pracím se očekává pokles počtu lidí odkázaných na podporu, a to zejména v oblastech, kde jiné příležitosti prakticky nejsou.
Zpracovatelé dřeva varují před druhou lesní kalamitou. Lednový orkán pokácel nejméně šest milionů kubíků smrkového dřeva, roční kapacita zpracovatelů je ale nižší. Ředitel obřího pilařského provozu ve Ždírci nad Doubravou František Vomočil proto vybízí vlastníky dřeva ke zřízení odpovídajících skládek.
Lesy České republiky zatím nesmí uzavírat smlouvy na lesnické práce s firmami, které si tento státní podnik vybral v závěru minulého roku. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vydal předběžné opatření, kterým znemožnil uzavírat kontrakty do doby, než rozhodne, zda během veřejné soutěže nedošlo k chybám. Jedná se o zakázky řádově za miliardy korun.
Firmy už také začínají vyčíslovat ztráty, protože v polovině všech tuzemských lesů se od počátku roku přestává těžit. Výpadek potrvá nejméně do konce února. Kolaps způsobil státní podnik Lesy České republiky, který koncem loňského roku zrušil smlouvy, podle kterých pro něj na zakázku pracovaly soukromé firmy.
Evropská komise zahájila s Českou republikou řízení pro porušení práva Evropské unie v případě tendrů státního podniku Lesy České republiky. Česko bude mít 60 dní na to, aby uvedlo věci do souladu s právem Unie. Dnes to oznámila největší tuzemská soukromá lesnická firma CE WOOD. Ta byla v minulosti významným dodavatelem lesnických prací pro Lesy České republiky a na tendry státního podniku si u Evropské komise stěžovala.
Kvůli obavám ze ztráty práce budou dnes před ministerstvem zemědělství v Praze demonstrovat odboráři a podnikatelé v lesnictví. Podle nich mohou přijít o zaměstnání v oboru tisíce lidí. Vinu kladou státnímu podniku Lesy České republiky, který přišel s novou obchodní politikou.
Lesy České republiky zrušily všechny smlouvy na práci v lesích. Tento krok zdůvodňuje státní podnik zjištěním Úřadu pro hospodářskou soutěž. Sám úřad ovšem tvrdí, že stačilo ze smluv odstranit dohody, které byly v rozporu se soutěžními pravidly.
Pod kontrolu dostali pod kontrolu večer hasiči u Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku. Hořelo zruba 7 hektarů vzrostlého porostu. Na místě byly desítky záchranářů a podle mluvčího středočeských hasičů Ladislava Křivana byla i potřeba povolat další posily.