Cílem nařízení je bojovat proti ničení lesů na jiných kontinentech i v Evropě. Při uvádění na trh Evropské unie budou firmy u některých produktů dokládat, že nepocházejí z nedávno odlesněné půdy.
„V Českém ráji se vyskytuje nepůvodní borovice vejmutovka, která pochází z východního pobřeží Severní Ameriky. Jedná se o druh, který k nám byl zavlečen v 17. století.“
Péče o mladé stromky, které byly vysázeny po kůrovcových kalamitách, přetěžuje rozpočty drobných obcí. Na práce najímají brigádníky i firmy se speciální technikou.
Těžba kůrovcového dřeva teď tvoří jen šest procent celkové těžby v regionu. Pokud by se kůrovec měl znovu vracet, mají Lesy ČR připravené tisíce lapáků.
Princip je jednoduchý: zájemce přispívá rok na výsadbu jednoho stromu, nejčastěji 19 eur měsíčně, a za nějakých padesát let získá peníze z jeho výnosů.
Po kůrovcové těžbě se na pasekách objevují kriticky desítky chráněných živočichů a rostlin. Biologové to zjistili při monitoringu na pětačtyřiceti lokalitách v jižních Čechách.
Kůrovcová kalamita a sucho poznamenaly v uplynulých letech lesy v Česku více než v jakékoli jiné evropské zemi. Lesy často vlastní mnoho drobných vlastníků, což komplikuje obnovu lesních holin.
Požár Smokehouse Creek na severu Texasu se stal největším v historii státu USA, píše agentura AP. Plameny se rozšířily na plochu o rozloze téměř 4400 čtverečních kilometrů.
„Při větších větrech, ale někdy i při menších tady padají stromy, padají před auta,“ rozhlíží se nezávislý místostarosta Podolí Petr Čandrla po silnici pod svahem, ze kterého se naklání stromy.
Odborníci poukazují na to, že hospodaření v pařezinách vychází z přirozené schopnosti některých listnatých stromů obrážet z pařezů a je spojené s minimálními náklady na založení nebo správu lesa.
Do svých lesů mohli vlastníci až v roce 2020, když pyrotechnici vyčistili celou lokalitu. Posudky znalců určily škodu na 6 868 302 korun. Částka zahrnovala zničené dřevo i ušlý zisk.
Keňa je momentálně zalesněná ze sedmi procent, což je o skoro polovinu méně než v roce 1990. Vláda tak vyhradila přes osmdesát milionů dolarů na snahu pokrýt lesy aspoň dalších deset procent krajiny.
Výstavba klapkového jezu na Dyji, kterou financují Lesy České republiky, ve čtvrtek oficiálně začala. Projekt za asi 180 milionů korun má zlepšit hospodaření s vodou v oblasti.
V Pardubickém kraji zmizely celé lesy. Kácení stromů zapříčinil kůrovec, který se v lesích přemnožil. Majitelé se snaží škody postupně nahradit a sázení nových stromků teď nabírá na tempu.
Stojí za úbytkem hmyzu počasí? „Vliv počasí není úplně snadno kvantifikovatelný. Hmyz většinou poměrně hodně fluktuuje v početnosti,“ říká Tomáš Ditrich z Jihočeské univerzity.
Jaký les odolá horkému a suchému podnebí, které přináší změna klimatu? Mendelova univerzita na tuto otázku hledá odpověď ve svém Školním lesním podniku Křtiny.
„Zeleň je sice nejlepší klimatizace, ale za cenu velkého odparu. Spotřebuje to hodně vody. Musíme si uvědomit, že pokud je vedro, tak je vedro nezávisle na tom, jak naše města vypadají,“ tvrdí Storch.