„Už teklo krve příliš,“ řekl tehdy příslušníkovi Čínské lidové osvobozenecké armády. Čou Duo o 30 let později dál protesty hájí, demokracie je ale podle něj na ústupu jak v Číně, tak i na Západě.
Více než dvě desítky známých spisovatelů, básníků a dalších umělců vyzvaly čínské úřady k propuštění vdovy po čínském disidentovi a nositeli Nobelovy ceny za mír Liou Siao-poovi.
Na jaře zmizel v Číně za mřížemi, teď se objevil na videu od čínského soudu. Tchajwanský prodemokratický aktivista Li Ming-če se "přiznal" k rozvracení státní moci a hanobení Komunistické strany Číny.
Vdova po Liou Siao-poovi je nezvěstná. Když v červenci umíral, jeho poslední přání bylo, aby čínské úřady nechaly jeho ženu odjet do zahraničí. Ty ji však místo toho někde ukryly.
Čínské úřady drží básnířku Liou Sia, která je vdovou po čínském disidentovi a nositeli Nobelovy ceny za mír Liou Siao-poovi, v izolaci na neznámém místě.
Čínská policie zadržela nejméně čtyři aktivisty, kteří veřejně uctili památku nedávno zesnulého čínského disidenta a nositele Nobelovy ceny za mír Liou Siao-poa.
Pět českých poslanců v pátek večer odletí na týdenní návštěvu Číny, kterou organizuje a platí čínská strana. Radiožurnál zjistil, co tam budou dělat - a proč další dvě poslankyně cestu odmítly.
Čínské tajné služby nepustily reportéra deníku Guardian ke vdově po disidentovi Liou Siao-poovi. Před jejím domem přítomné novináře odháněli agenti v civilu. Peking přitom tvrdí, že je Liou Sia volná.
Setkání, jež podle Číny oslavilo iniciativu Pás a stezka a "šarm velmocenské diplomacie s čínskými rysy", se zúčastnil i šéf sněmovny Jan Hamáček. Co říká o jednání s pátým nejmocnějším mužem Číny?
Tweet Lubomíra Zaorálka, v němž vzdává hold životu a dílu Liou Siao-poa, je jistě lepší než mlčení, případně provokace prezidentské kanceláře oplakávající smrt zpěvačky propagandistických písní.
Čína oznámila, že tělo zemřelého nositele Nobelovy ceny za mír, disidenta Liou Siao-poa bylo zpopelněno. Obřadu se zúčastnila disidentova rodina a přátelé, dodaly podle agentury AP čínské úřady.
Premiér Bohuslav Sobotka i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek vyjádřili soustrast nad úmrtím disidenta Liou Siao-poa. Hradu to nepřísluší, uvedl pro iROZHLAS.cz mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.
Po skonu čínského nobelisty Liou Siao-poa rostou obavy o osud jeho vdovy Liou Sia, kterou Čína už 6 let drží v domácím vězení. Přátelé páru nevědí, co s básnířkou je, pokusy o kontakt byly marné.
Čína odmítla jako nevhodnou kritiku ze zahraničí za smrt vážně nemocného disidenta Lioua Siao-poa, který ve středu podlehl rakovině. Podle Pekingu jde o vnitřní záležitost Číny, uvedla agentura AFP.
Vláda v Pekingu je spoluzodpovědná za předčasnou smrt čínského disidenta, básníka a nositele Nobelovy ceny za mír Lioua Siao-poa. Řekla to předsedkyně Nobelova výboru Berit Reissová-Andersenová.
Nejznámější čínský disident Liou Siao-po zemřel. V 61 letech podlehl rakovině jater po letech strávených za mřížemi, kam držitele Nobelovy ceny míru uvrhla čínská vláda.
Stav těžce nemocného Liou Siao-poa se zhoršil, pacient ztrácí schopnost dýchat. Oznámila to ve středu nemocnice v čínském Šen-jangu, kde je disident a držitel Nobelovy ceny míru hospitalizován.
Vzali se před 21 lety, ale žít spolu mohli sotva polovinu: Komunistická strana Číny je roztrhla mřížemi. Lágr, šikanu i zoufalství jejich láska přežila. Ale teď je konec dlouhé cesty na obzoru.
Videozáznam zahraničních lékařů nad lůžkem čínského disidenta Liou Siao-poa pobouřilo Německo. Porušuje lékařské tajemství a pacient není v rukách doktorů, ale bezpečnostní služby, zlobí se Berlín.
Liou Siao-po umírá. Stručná zpráva čínských lékařů, kteří dohlížejí na nejznámějšího aktivistu a disidenta. Do jejich „péče“ se ale dostal až poté, co mu ve vězení byla diagnostikována rakovina jater.
Liou Siao-po krvácí, uvědomili jsme příbuzné, uvedla v pondělí čínská nemocnice, v níž je smrtelně nemocný držitel Nobelovy ceny míru hospitalizován. Jeho převozu do ciziny Čína ostře brání.
Nemocný čínský disident, básník a nositel Nobelovy ceny za mír Liou Siao-po může být bezpečně převezen k ošetření do zahraničí. V neděli to uvedli lékaři, kteří pacienta navštívili v nemocnici.
S výzvou k propuštění Liou Siao-poa se na čínskou vládu obrací pětice nositelů Nobelovy ceny míru. Liou Siao-po si odpykává jedenáctiletý trest za publikování Charty 08, která požaduje dodržování čínské ústavy a demokratizaci společnosti. V současnosti je také jediným nositelem Nobelovy ceny míru, který je za mřížemi. Od ocenění Liou Siao-poa přitom uplynul už rok.
Pět Nositelů Nobelovy ceny míru žádá Čínu o propuštění disidenta Liou Siao-poa z vězení, k iniciativě se připojil i český exprezident Václav Havel. Liou, který loni získal Nobelovu cenu za mír, byl v Číně odsouzen za podvracení státu na jedenáct let.
Císařství neexistuje v Číně už sto let. Kdysi nesmrtelnou Říši středu svrhla na konci roku 1911 revoluce v čele se Sun Jat-senem. Demokratická republika ale nakonec vznikla až na Tchajwanu, v samotné Číně nakonec zvítězili komunisté. Připomeňte si s námi, jakých bylo uplynulých sto let a jaká je Čína dnes.