Lisabonská smlouva

Lisabonská smlouva v textech na iROZHLASU

|Ondřej Klapal, Dominika Píhová |Zprávy ze světa

Začátek konce britského členství v EU. Spojené království spustilo brexit

OTÁZKY A ODPOVĚDI. Evropská unie začíná novou kapitolu svých dějin. Velká Británie devět měsíců po referendu formálně aktivovala článek 50 Lisabonské smlouvy a oficiálně tak požádala o odchod z unie. Co ale brexit znamená pro Evropany a jak budou jednání mezi členskými zeměmi a Spojeným královstvím probíhat? O vystoupení z unie žádá členský stát vůbec poprvé.

Zahájení jednání o brexitu podpořila většina britského parlamentu

|Jiří Hošek, ČTK |Zprávy ze světa

V hlasování na konci druhého čtení podpořili poslanci Dolní sněmovny ve středu návrh zákona o aktivaci článku 50 lisabonské smlouvy, který umožňuje začít jednat o odchodu Británie z Evropské unie. Vládní konzervativci se spojili s opozičními labouristy a pro návrh hlasovalo 498 poslanců, proti zahájení brexitu bylo 114 zákonodárců, hlavně členů Skotské národní strany, labouristů a liberálních demokratů.

|Jiří Hošek, Ondřej Patrovský |Zprávy ze světa

Brexitu se už nedá zabránit i kdyby parlament zablokoval aktivaci článku Lisabonské smlouvy, tvrdí britská vláda

Ministr pro odchod země z Evropské unie David Davis slíbil v Dolní sněmovně dodržení časového rámce brexitu. Je přesvědčený o tom, že londýnská vláda je v právu a nakonec i zvrátí soudní rozhodnutí ohledně aktivace článku 50 Lisabonské smlouvy. Davis zároveň obvinil některé poslance, že mají v úmyslu brexit zmařit.

|Jiří Hošek |Zprávy ze světa

Kadeřník chce nechat zánik členství Británie v EU posoudit parlamentem

Proces britského odcházení z Evropské unie by mohlo výrazně ovlivnit rozhodnutí londýnského vrchního soudu. Ten dnes začal projednávat případ britského občana, který se domáhá toho, aby článek 50 Lisabonské smlouvy o zániku unijního členství musel odsouhlasit parlament. Vládní právník před soudem s odkazem na prohlášení premiérky Theresy Mayové uvedl, že Velká Británie zřejmě do konce letošního roku o vystoupení z Evropské unie nepožádá.

2:22

|Robert Mikoláš, bre |Zprávy ze světa

Klausovou výjimkou se nezabývejte, doporučili státům EU europoslanci

Státy Evropské unie se nemají zabývat takzvanou Klausovou výjimkou k Lisabonské smlouvě. Členským zemím 27 to dnes doporučili poslanci Evropského parlamentu. Výjimka souvisí s uplatňováním Listiny základních práv EU, kterou si vymohl Václav Klaus. Bývalý český prezident se totiž obával prolomení Benešových dekretů. Stanovisko Evropského parlamentu má ale jen charakter doporučení a rada členských zemí ho může, ale nemusí respektovat.

|Robert Mikoláš |Zprávy ze světa

EP bude hlasovat o  Klausově výjimce z Lisabonské smlouvy

Europoslanci dnes hlasují o takzvané výjimce z Listiny základních práv a svobod Evropské unie. Tu si v roce 2009 prosadil tehdejší český prezident Václav Klaus, který tím podmínil svůj podpis pod Lisabonskou smlouvou. Podle Klause měla tato výjimka zaručit ochranu před případnými nároky sudetských Němců na majetek v České republice, jeho kritici ale tuto možnost odmítají.

3:28

|Martina Mašková, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Ústavní výbor EP v opakovaném hlasování odmítl 'Klausovu výjimku'

Česká výjimka z Listiny základních práv a svobod EU potřetí narazila v Evropském parlamentu. V opakovaném hlasování ji odmítl ústavní výbor. Prezident Klaus touto výjimkou v roce 2009 podmínil podpis Lisabonské smlouvy o reformě unijních institucí. V textu stojí, že v Česku nebude možné soudně vymáhat práva, která nejsou v českých zákonech. Je prý třeba se chránit před případnými nároky sudetských Němců na majetek.

Česko se zatím nepřidá k nové smlouvě na záchranu eura

|Ondřej Houska, Martin Hromádka |Zprávy ze světa

Česká republika se zatím nebude podílet na změnách Lisabonské smlouvy, oznámil po celonočním jednání v Bruselu premiér Petr Nečas. Spolu s Maďarskem, Švédskem a Velkou Británií patří Česko k zemím, které se nepřidají k dohodě většiny výrazně přitvrdit pravidla pro hospodaření států platících eurem. Eurozóna chce úpravy provést sama.

6:06

|Martina Hanáčková, Martin Hromádka |Zprávy ze světa

Rozhodnout nelze za hodinu, říká státní tajemník o postoji Česka k dohodě eurozóny

Na přitvrzení rozpočtové disciplíny se možná shodne jen eurozóna a několik dalších států. Celá sedmadvacítka to po nočním jednání v Bruselu nedokázala. Česko přitom zatím nepatří do skupiny zemí s vlastní měnou, které by se k dohodě chtěly připojit. Podle státního tajemníka pro Evropskou unii při Úřadu vlády Vojtěcha Bellinga k tomu premiér Petr Nečas ani neměl mandát.

3:21

|Klára Stejskalová, Ondřej Houska, Martin Hromádka, Eva Presová |Ekonomika

Merkelová bude žádat změnu smlouvy o EU a fiskální unii

Německá kancléřka Angela Merkelová opět jasně odmítla vydání evropských dluhopisů. Ve vládním prohlášení v Bundestagu dnes prohlásila, že Německo bude na evropském summitu v závěru příštího týdne prosazovat vznik fiskální unie a změnu Lisabonské smlouvy o Evropské unii.