Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Klausovou výjimkou se nezabývejte, doporučili státům EU europoslanci

Státy Evropské unie se nemají zabývat takzvanou Klausovou výjimkou k Lisabonské smlouvě. Členským zemím 27 to dnes doporučili poslanci Evropského parlamentu. Výjimka souvisí s uplatňováním Listiny základních práv EU, kterou si vymohl Václav Klaus. Bývalý český prezident se totiž obával prolomení Benešových dekretů. Stanovisko Evropského parlamentu má ale jen charakter doporučení a rada členských zemí ho může, ale nemusí respektovat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament (ilustrační foto)

Evropský parlament (ilustrační foto) | Zdroj: ČTK

Hlavní poslanecké frakce v europarlamentu negativní stanovisko navržené britským liberálem a dlouholetým Klausovým kritikem Andrewem Duffem podpořili, proti pak byli mimo jiné i europoslanci za ODS.

„Doufám, že Evropská rada neuposlechne tohoto usnesení Evropského parlamentu. Evropský parlament dnes v podstatě řekl – nedodržujte už jednou uzavřené dohody, klidně porušte jednou dané sliby, na tom nezáleží,“ řekl europoslanec Jan Zahradil z ODS, podle kterého Česká republika dostala v minulosti určité záruky poskytnuté bývalé české vládě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání Evropského parlamentu ve Štrasburku sledoval reportér Robert Mikoláš

„Ta záruka zněla, že se budeme moci připojit k protokolu o zvláštním mechanismu uplatňování charty základních práv a svobod Evropské unie jako Česká republika. Evropský parlament teď vyzývá k tomu, aby tato záruka, která nám byla dána, byla porušena, aby se k ní nepřihlíželo a aby se z ní Evropská rada vyvázala. To je podle mě nepřijatelné. Evropský parlament se tím znedůvěryhodnil a myslím, že si uřízl dost velkou ostudu,“ doplnil Zahradil.

Naopak Zuzana Brzobohatá z ČSSD je s hlasováním spokojená. „Jsem velmi ráda, že jsme přijali zamítavé stanovisko návrhu, aby u nás neplatila listina práv a svobod. Jde jednoznačně o to, aby nebyla okleštěna sociální práva českých občanů,“ řekla Brzobohatá.

Bývalý český prezident Václav Klaus vznesl požadavek na výjimku v říjnu 2009 kvůli obavám z možnosti prolomení takzvaných Benešových dekretů a uplatnění majetkových nároků sudetských Němců odsunutých z Československa po 2. světové válce.

Výjimku pak České republice přiznal summit EU koncem října 2009. Český parlament ale Lisabonskou smlouvu přijal bez výjimky a musel by tak o ní hlasovat znovu. Opoziční ČSSD, která má v Senátu většinu, však už předem avizovala, že bude proti.

„Senát českou vládu upozornil ještě před podáním žádosti o výjimku, že s tím má velký problém a že dokonce napadl vůbec ústavnost celého postupu. Vláda nedbala a podala tuto žádost a samozřejmě Senát příliš svůj názor nezměnil. Nicméně ve zprávě bylo doporučení, aby Česká republika ratifikovala jako první. To znamená, abychom si to nejprve vyřešili doma a pak to teprve dali do ratifikace do jiných členských států, což si myslím, že je důležité,“ dodává europoslankyně Brzobohatá.

Robert Mikoláš, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme