Skotská prokuratura chce vyslechnout další dva Libyjce podezřelé z atentátu na letadlo nad obcí Lockerbie v roce 1988. Za pumový útok na stroj společnosti Panam dostal v minulosti doživotní trest jiný Libyjec Abdelbaset Midžrahí. O jeho vině i o pozadí útoku existují dodnes pochybnosti.
Atentát na letadlo společnosti Pan Am nad skotským Lockerbie nenařídila v roce 1988 Libye, ale íránské vedení. S odvoláním na dokument televize Al-Džazíra to dnes napsal britský Daily Telegraph. Útok prý nařídil ajatolláh Chomejní jako odvetu za sestřelení íránského civilního letadla americkým námořnictvem.
Ve Velké Británii a Spojených státech si připomínají jeden z nejhorších teroristických útoků. Nad skotským městečkem Lockerbie se před čtvrtstoletím zřítil po výbuchu Boeing 747. Všichni na palubě zemřeli a padající trosky zabíjely i ty, kteří v Lockerbie spali ve svých domech. Celkový počet obětí je 270.
Od atentátu nad skotským městem Lockerbie uplyne 21. prosince 25 let a stále není jasné, kdo ho měl na svědomí. Při pumovém útoku na letadlo americké společnosti Pan Am v roce 1988 zahynulo 270 lidí. Katarská televize Al-Džazíra přinesla informace o novém podezřelém z atentátu.
Ve věku 59 let zemřel Abdal-Báset Mikrahí. Ten byl jako jediný usvědčen z atentátu na americké letadlo, které spadlo na skotské Lockerbie. Při útoku v roce 1988 zemřelo 270 lidí, většina z nich byli Američané. Soud poslal Mikrahího v roce 2001 do vězení na doživotí.
Libyjec Abdal Baset Midžrahí, obviňovaný z podílu na pádu amerického letadla nad Lockerbie, byl před třemi lety propuštěn ze skotského vězení kvůli vážné nemoci. Skotští vyšetřovatelé teď údajně podle zpráv britských médií a televize Al-Džazíra zpochybňují verdikt, na jehož základě si odseděl roky za mřížemi. Vznikají i pochybnosti o klíčovém svědku obžaloby.
Britská televize BBC přinesla po dvou letech první záběry libyjského atentátníka Abd al-Báseta Mikráhího, který byl v srpnu 2009 propuštěn předčasně ze skotského vězení, protože trpěl rakovinou prostaty. Podle lékařského dobrozdání mu tehdy zbývaly jen tři měsíce života. V Británii se pak objevily dohady, že za Mikráhího propuštěním byly jiné než humanitární důvody. Televizní záběry nicméně potvrdily, že je těžce nemocný a zbývá mu patrně jen několik týdnů života, což v rozhovoru pro BBC řekl i Mikrahího syn Chálid.
Nové libyjské vedení nevydá do zahraničí žádného ze svých občanů, vzkázal americkým senátorům ministr spravedlnosti Přechodné národní rady Muhammad Aladží. Spojené státy totiž Lybii vyzvaly, aby jim vydala muže odpovědného za pumový atentát na americké dopravní letadlo ve skotském Lockerbie. Američtí novináři vypátrali, že Abdal Basat Muhammad Migrahí žije na předměstí Tripolisu, kam se uchýlil po propuštění ze skotského vězení před dvěma lety. Zdravotní stav atentátníka je prý ale kritický.
Libyjec, usvědčený z provedení bombového atentátu proti americkému dopravnímu letadlu nad skotským Lockerbie, je v rodinném domě v Tripolisu a zřejmě umírá. Abdala Basata Muhammada Migrahího vypátral reportér CNN.
Navzdory prognózám lékařů a přání patrně většiny příbuzných obětí atentátu na letoun nad skotským městem Lockerbie, atentátník Abdal Basat Migrahí, žije. Od jeho propuštění z vězení na základě skotského zákona, že umírající může dožít doma, pokud mu zbývají méně než tři měsíce života, uplynul už rok.
Mezi Spojenými státy a Británií pokračuje nová kontroverze kolem libyjského teroristy Abd al-Báseta al Mikrahího. Objevilo se totiž podezření, že ho skotská justice pustila na svobodu i z popudu ropné společnosti BP, a nikoli ze zdravotních důvodů.
Britská vláda se podle tamního tisku snažila usnadnit propuštění Libyjce Abdala Basata Muhammada Mikrahího na svobodu. Mikrahí, který byl v roce 2001 odsouzen k doživotí za atentát na letadlo Panam z roku 1988, které se zřítilo na město Lockerbie, byl minulý měsíc byl propuštěn ze skotského vězení na svobodu.