Nové důkazy skotských vyšetřovatelů zpochybňují případ Lockerbie

Libyjec Abdal Baset Midžrahí, obviňovaný z podílu na pádu amerického letadla nad Lockerbie, byl před třemi lety propuštěn ze skotského vězení kvůli vážné nemoci. Skotští vyšetřovatelé teď údajně podle zpráv britských médií a televize Al-Džazíra zpochybňují verdikt, na jehož základě si odseděl roky za mřížemi. Vznikají i pochybnosti o klíčovém svědku obžaloby.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Potápěči prohledávají trosky letadla.

Potápěči prohledávají trosky letadla. | Zdroj: ČTK

Klíčovým svědkem měl být majitel obchodu na Maltě, u kterého si měl Midžrahí koupit oblečení. Za svědectví dostal dva miliony dolarů. Odměnu vypsala americká FBI.

Skotský soudní řád přitom výplaty finančních odměn svědkům zakazuje. Podle Skotů zpochybňuje integritu celého svědectví.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novém vyšetřování mluvil ve Světě o desáté spolupracovník ČRo Ivan Kytka

Autoři pořadu televize Al-Džazíra při bližším přezkumu protokolů výslechů objevili, stejně jako skotští vyšetřovatelé z komise, že protokoly obsahovaly katalog nesrovnalostí. Například kdy měl Midžrahí obchod na Maltě navštívit.

Obchodník původně uvedl jiné datum. Řekl, že ten den pršelo, zatímco meteorologický záznam deštivé počasí popírá.

Podle policistů bylo pachatelů více. Chtěli vyslechnout osm dalších podezřelých. To ale zmařil bývalý libyjský vůdce Muammar Kaddáfí. Nová libyjská vláda dočasně otevřela část svých archivů.

„Podle informací v Londýně se nehovoří v žádné fázi o nějakých dalších výsleších. Dokonce když se objevila myšlenka, že Midžráhí by mohl být vrácen zpět do skotského vězení, protože původní anamnéza, která mu dávala jen tři měsíce života, se ukázala jako nepravdivá, tak nová libyjská vláda dala najevo, že nic takového nepřichází v úvahu," říká spolupracovník Českého rozhlasu Ivan Kytka.

„Ovšem nechci tím říci, že někde v zákulisí nepodnikají Britové nebo Američané kroky, aby se dobrali úplné pravdy,“ myslí si Kytka.

Kdyby Midžrabí nebyl jediným pachatelem, znamenalo by to pro rodiny obětí velké zklamání, protože by vyšetřovatelé na obou stranách Atlantiku nedokázali za 23 let postavit před soud a dohnat ke spravedlnosti skutečného nebo hlavního pachatele.

V Británii existovaly a existují pochybnosti o tom, zda Midžrábí je pravým nebo jediným pachatelem.

Měla CIA informace?

Dodnes se spekuluje o tom, CIA měla v prosinci roku 1988 informace o plánovaném útoku předem, proto nebyl na palubě předvánočního letu nikdo z amerických diplomatů nebo z jejich příbuzných.

"Myslím, že úplného vysvětlení se nedostalo ani údajnému vloupání do skladiště zavazadel na letišti Heathrow na terminálu, ze kterého startoval osudný let do New Yorku s mezipřistáním ve Frankfurtu,“ vysvětluje Ivan Kytka.

V dokumentu Al-Džazíry se údajně mluvilo také o nových forenzních testech, které popírají část důkazů, které spojují pumový útok s libyjským režimem.

Nalezený spínač mohl být z jiné země

Na místě nalezená součástka z časového spínače uváděla přímou kauzální souvislost mezi švýcarským výrobcem a dodávkou libyjské vládě v počtu asi 20 kusů. Spínače byly vyrobeny ze slitiny cínu a olova. Součástky nalezené na místě v okolí Lockerbie žádné olovo neobsahovaly.

Žaloba argumentovala tím, že olovo se při vysoké teplotě - při výbuchu - mohlo odpařit.

Forenzní testy, které Al-Džazíra ukázala, prokázaly, že se olovo ani při takové teplotě neodpaří a že mohlo jít o jiný typ spínačů dodaných v 80. letech do možná úplně jiné blízkovýchodní země.

V letadle společnosti PanAm nad Skotskem zemřelo 270 lidí, většinou Američanů.

Martina Mašková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme