Benátky zvedly systém zábran proti záplavám. Má chránit před nadměrně vysokou vodou. Tento týden totiž hrozilo historickému centru zaplavení kvůli bouři a přílivu.
V Evropě se koronavirus objevil nejprve v Itálii, region Lombardie prožil kolaps zdravotnictví. Dodnes se ale přesně neví, proč se místem, odkud se začal virus šířit po Evropě, stala právě Itálie.
Měl to být týden, kdy budou rolby opět upravovat svahy v Lombardii. Jenže otevírání skiareálů pro veřejnost se nekoná. A to ani v regionu Benátsko, jak ještě před pár dny slibovala italská vláda.
Spatřit Poslední večeři bylo v minulých letech velmi obtížné, protože vstupenky bylo nutné kvůli obrovskému zájmu turistů rezervovat s několikaměsíčním předstihem.
Příbuzní obětí koronaviru v Itálii požadují odškodné ve výši 259 000 eur (necelých sedm milionů korun) pro každou z 500 zasažených rodin, které se k žalobě připojily.
Ve Spojených státech se v listopadu pohybují přírůstky počtu nakažených nad 100 000 za den. Itálie eviduje v pátek nové maximum přes 40 000 nových případů.
Devětatřicetiletý Švéd působící v místním velkoklubu AC Milán v reklamním videu svérázným způsobem apeluje na obyvatelstvo k používání roušek a dodržování bezpečnostních opatření.
Tragédie, které měli Italové na jaře denně očích, mnozí odborníci udávali jako důvod, proč se během září Itálii dařilo držet počty nově infikovaných nízko. Situace se ale rychle zdramatizovala.
Enrica Grazioliová stále dezinfikuje vše, co do svého bytu přinese, nezve ani přátele na večeři. „Přeháním to? Možná, ale měli jsme tu národní tragédii epických rozměrů, něco takového nezapomenete.“
Dramatické fotografie pacientů v přeplněných čekárnách a na chodbách obletěly celý svět. Severoitalské město epidemie zasáhla patrně nejničivěji z celé země.
Mladí lidé se scházeli v centrech měst před hospodami a bary, které mohly v pondělí po dvou měsících opět otevřít. Většinou na sobě neměli roušky a nedodržovali ani pravidlo nutného rozestupu.
Na obyvatelstvu Itálie je znát uvolnění i strach z návratu epidemie. V ohrožení je hlavně méně zasažený jih. „Obávám se, že ti, co to osobně nezažili, budou ve druhé fázi méně opatrní,“ říká expert.
Za běžných okolností rušné pondělní ráno bylo v Miláně, správním středisku regionu Lombardie, absolutně klidné. V ulicích se objevilo o něco více aut, stanice metra byly ale téměř liduprázdné.
Státní zástupci nyní zvažují, zda je možné ze smrti stovek lidí v pečovatelských domovech někoho obvinit. Mnoho obětí přitom ani není započítáno v oficiální lombardské bilanci.
Milán se inspiroval současnou koronavirovou krizí a karanténou. Díky ní se znatelně zlepšila kvalita ovzduší v oblasti, která za normálního stavu patří k jedněm z nejhůře znečištěných v Evropě.
Marie Rita Gismondová vede oddělení klinické mikrobiologie, virologie a biodiagnostiky při Milánské univerzitě. V rozhovoru pro Radiožurnál říká, proč přehodnotila postoj, že chřipka je nebezpečnější.
Nejhůře zasaženým regionem Itálie je i nadále Lombardie na severu země, která podle agentury Reuters eviduje zhruba 60 procent všech italských úmrtí a 42 procent případů nákazy.
Nákaza se za poslední den v Itálii potvrdila u 5217 lidí, což byl nejnižší nárůst nových případů od středy. Celkem je infikovaných 97 689, což je po Spojených státech nejvíce na světě.
Vědci si všimli nebývalého nárůstu chřipkových onemocnění na podzim. Příznaky odpovídaly nemoci COVID-19, o které se v té době ještě nevědělo. Odborníci z jiných zemí ale s hypotézou nesouhlasí.
Zástupci nejpostiženějších severoitalských regionů ale stále upozorňují na to, že porušování pravidel karantény je stále na denním pořádku, informovala italská média.
Od čtvrtka je Itálie nejpostiženější zemí nemocí COVID-19 na světě. Nově počet nakažených narostl téměř o šest tisíc. Nejvážnější situace je v Lombardii.
Nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, v neděli v lombardské metropoli Miláně podlehl i významný italský architekt Vittorio Gregotti, který navrhoval divadla, stadiony či univerzity.
Mám odtud krásné zážitky a chci věřit, že my i Lombardie se brzy vypořádáme s probíhající epidemií koronaviru a zase si budeme moci užívat krás, chutí a pohostinnosti místních.
„Kapacity nejsou neomezené. Pokud bude poptávka dál stoupat, bude velice těžké na to reagovat. Jde to velice rychle,“ popisuje boj s epidemií koronaviru zdravotní sestra ze severu Itálie.