Před 70 lety, 30. července 1948, získal legendární atlet Emil Zátopek první zlatou olympijskou medaili, když na olympiádě v Londýně vyhrál běh na 10 km.
Z pohledu českého sportu byly Hry letní olympiády v Londýně úspěšné. Svědčí o tom deset medailí z toho 4 zlaté. Výkony a úspěchy českých sportovců jsou zaznamenány na kamerách, fotografiích, v internetových článcích a podobně. Celý sumář 30. Her, a vůbec ne dlouhý, za to hodně kvalitní, nabízí i jedna knížka. Jednoduše nazvaná Londýn 2012.
Ve velkou britskou oslavu se v londýnském Hyde Parku proměnil olympijský závod triatlonistů. Dvě stě tisíc fanoušků podél celé trati hnalo dopředu hlavně domácí dvojici bratrů Brownleeových, která se jim za to nakonec odměnila ziskem zlaté a bronzové medaile.
Třetí stříbrnou medaili pro Českou republiku zajistily na olympijských hrách v Londýně tenistky Lucie Hradecká a Andrea Hlaváčková ve čtyřhře. Ve finále byly nad jejich síly americké sestry Serena a Venus Williamsovy, kterým podlehly po setech dvakrát 4:6.
Tenistky Andrea Hlaváčková s Lucií Hradeckou dnes budou hrát od 13 hodin na londýnské trávě o olympijské zlato ve čtyřhře. Jejich soupeřkami budou v repríze červencového wimbledonského finále americké Sestry Serena a Venus Williamsovy, které před měsícem český pár porazily v souboji o titul ve dvou setech.
Třeba ve fotbale nejsou změny v sestavě ničím neobvyklým. Když se nedaří, vymění někteří trenéři klidně několik hráčů naráz. Ani v rychlostní kanoistice neplatí složení posádek navěky. Ale aby členové čtyřkajaku ještě týden před možná nejdůležitějšími závody kariéry pořádně nevěděli, s kým budou v lodi sedět, to je skutečně rarita. Ale čeští reprezentanti se s tím museli vyrovnat.
Tenistka Petra Kvitová medaili na olympijských hrách v Londýně nezíská. Na travnatých dvorcích v All England Clubu neprošla ze čtvrtfinále. Nad síly české reprezentantky byla Ruska Maria Kirilenková, které podlehla po 96 minutách 6:7 (3:7) a 3:6. S pavoukem mixu se rozloučil hned v prvním kole pár Štěpánek, Hradecká, kteří nestačili na domácí Robsonovou a Murrayho.
Británie využije šance a předvede světu přátelské olympijské hry, vzkázal do světa britský premiér David Cameron. Zároveň vyvrátil kritiku amerického prezidentského kandidáta Mitta Romneyho, který připravenost Londýna zpochybnil.
Zatím nejvýraznější českou stopu v olympijském Londýně odhalil před Českým domem v Islingtonu výtvarník David Černý. Umístil tam typický londýnský dvoupatrový červený autobus na mechanických pažích, které sedmitunový kolos plynule zvedají nahoru a dolů do několikametrové výšky.
Mezinárodní olympijský výbor nakonec překvapivě uctil památku 11 izraelských sportovců a funkcionářů, kteří byli před 40 lety zavražděni palestinskými teroristy během olympiády v Mnichově. Oběti atentátu přitom šéf výboru odmítl připomenout během pátečního zahajovacího ceremoniálu her v Londýně.
Štafeta s olympijskou pochodní má před sebou poslední desítky kilometrů. Největší pozornost na sebe strhávají samotní běžci a jejich příběhy. Za pozornost ale stojí i místa, kolem kterých se běží, protože jsou spjata s mnoha dějinnými událostmi.
Londýnská doprava se začala hroutit ještě před začátkem olympijských her. Problémy hlásí hlavně přetížené metro. Řidiči ochuzení o olympijský pruh zase uvízli v několikahodinových kolonách. Hlavní nápor cestujících, který ještě má přitom teprve přijít. Situaci navíc zřejmě zdramatizuje i několik stávek.
2:43
|Jiří Hošek, Marika Táborská, Kateřina Kozmová|Zprávy ze světa
Až tři a půl tisíce vojáků shání narychlo britská vláda k ostraze sportovišť během letní olympiády v Londýně. Dva týdny před začátkem obří akce se totiž zjistilo, že soukromá bezpečnostní agentura G4S nedodá slíbený počet strážných. Otazníky se proto vznášejí nad celou bezpečnostní koncepcí her.
V roce 2010 mu diagnostikovali rakovinu, tu porazil a nakonec se i stihl probojovat na olympijské hry do Londýna. Řeč je o badmintonistovi Petru Koukalovi, kterému se od ČOV dostalo té pocty, že bude vlajkonošem české výpravy na zahajovacím ceremoniálu.
Tenistka Petra Kvitová si kratičce odpočinula po Roland Garros v Paříži a už myslí na travnaté dvorce ve Wimbledonu. Tam si letos zahraje hned dvakrát. Kromě slavného turnaje na nich bude usilovat i o olympijské medaile.
Představte si, že upletete panence slušivé šatičky a chcete ji nabídnout k prodeji pro charitativní účely. Jakási „zlá“ instituce vám to ale zakáže s poukazem na porušení duševního vlastnictví. Jak byste se asi cítili? Právě v téhle situaci se ocitla jedna britská vdova, která ovšem nepostrádá bojovného ducha.
Největší cateringová operace v mírové historii naší planety. Tohle označení si právem vysloužilo stravování sportovců během letošní londýnské olympiády a paralympiády. Více než 800 kuchařů už teď nacvičuje na 1300 jídel, která budou v nabídce. Pořadatelé tvrdí, že jsou připravení i na ty největší jedlíky a mlsné jazýčky.
Ačkoli o sportovních výsledcích letošní londýnské oympiády dnes můžeme jenom spekulovat, zdá se, že v jedné disciplině zvítězí jednoznačně Francie: její fanoušci prý při zpěvu Marseillaisy na stadionu překřičí všechny ostatní.