Olympijská štafeta míjí v Londýně místa spjatá i s českou kulturou a historií

Štafeta s olympijskou pochodní má před sebou poslední desítky kilometrů. Největší pozornost na sebe strhávají samotní běžci a jejich příběhy. Za pozornost ale stojí i místa, kolem kterých se běží, protože jsou spjata s mnoha dějinnými událostmi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Londýnská Královská opera Covent Garden

Londýnská Královská opera Covent Garden | Foto: Petr Veber | Zdroj: Český rozhlas

Londýn je jedním ze světových velkoměst, kde se historie psala na každém rohu. Četné pamětní desky tam připomínají politické i kulturní události. Mnohé z nich navíc mají spojitost i s českými dějinami.

Olympijská štafeta poběží například kolem adresy Piccadilly 195, což je místo, které v české hudební kultuře hrálo významnou roli.

„Jedná se o místo, kde stála St James´s Hall, kde hráli nejznámější hudebníci 19. století. Tu budovu už zbourali. Hráli tam Paderewski, Liszt a hlavně Dvořák, který tam dirigoval britskou premiéru své 7. symfonie,“ popisuje dokumentarista a znalec Londýna Jan Kaplan.

Přehrát

00:00 / 00:00

Historické a kulturní zajímavosti na trase olympijské štafety zaujaly zahraničního zpravodaje Jiřího Hoška

Vypráví, že se Antonín Dvořák coby milovník železnice také rád toulal po slavných londýnských nádražích nebo že vystoupení Leoše Janáčka narušila stávka ve veřejné dopravě. Zato Ema Destinová mohla nechat naplno vyniknout svůj talent na dalším místě, které leží na trase štafety s olympijským ohněm.

„Zpívala tady v Covent Garden, a dokonce zpívala na korunovaci anglického krále Jiřího V. v roce 1911,“ říká Kaplan.

Běžci se budou pohybovat i v blízkosti míst, kde žili a pracovali Čapek, Masaryk nebo Beneš. Srdečním tématem Jana Kaplana je zabití Reinharda Heydricha, které zpracovával coby dokumentarista. I mezi tímto příběhem a olympijskou štafetou existuje spojitost.

„Na budově Porchester Gate je pamětní deska. Tam byla československá vojenská rozvědka, rozhodlo se tam o osudu Reinharda Hendricha,“ upozorňuje Kaplan.

Putování olympijské štafety napříč britskými ostrovy vzali podle něj pořadatelé za ten správný konec a zvolili dobrou taktiku.

„Udělali to velice chytře, aby všichni lidé měli pocit, že jsou v tom nějakým způsobem zúčastnění. A kdyby byla obdoba takovéhle štafety v České republice, jsem si jistý, že by tam fungovala určitá místa spojená s historií, jako třeba hory Říp nebo Blaník,“ uzavírá Kaplan.

Jiří Hošek, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme