„Vojenské řešení to nemá a ani to nikdy nebude mít, jen bude o 100 000 mrtvých více na jedné a druhé straně. Jediné, co by pomohlo, kdyby tam vtrhlo NATO, to je třetí světová válka,“ tvrdil Fico.
Jako příklad generální prokuratura uvedla pondělní raketový útok, kdy se v Novomoskovsku v Dněpropetrovské oblasti zranilo pět dětí ve věku 4, 8, 11, 16 a 17 let.
„Všichni si mysleli, že jsem blázen,“ vzpomínal. Cítil ale, že se nesmí dostat do ruského zajetí. Vyrostl totiž v Luhansku. „Pochopil jsem, že by mě považovali za zrádce,“ řekl.
Filiponěnkovu smrt potvrdil také místní poslanec Jurij Jurov. Připomněl, že plukovník Filiponěnko svého času patřil k zakladatelům a velitelům ozbrojených sil separatistů. V současnosti byl poslancem.
Odbojáři pustili na ukrajinský svátek nezávislosti v ulicích okupovaného Luhansku ukrajinskou hymnu. Tato akce byla jednou z mnoha, kterou zveřejnilo hnutí Žlutá stuha.
Luhansk leží mimo dosah amerických raketometů HIMARS, které Ukrajina používá. Británie ale tento týden potvrdila, že se Ukrajině rozhodla dodat střely Storm Shadow s doletem přes 250 kilometrů.
Nové jednotky se již vytvářejí. Ministerstvo dobrovolníkům slibuje, že budou osvobozovat Luhansk, Doněck a Krym od ruských okupantů, uvedl v pátek na svém webu list Ukrajinska pravda.
Ruské invazní jednotky v okupované Luhanské oblasti na východě Ukrajiny využívají areál tamní porodnice jako polní nemocnici. Podle Kyjeva se tam léčí více než 300 žoldnéřů z Wagnerovy skupiny.
Slovjansk se nachází zhruba 40 kilometrů od Bachmutu, kde se momentálně odehrávají největší boje mezi ruskými a ukrajinskými jednotkami z celého Donbasu.
Putinův hypotetický pád by nezměnil názory běžných rusů. Mobilizace ale změnila pohled ruské střední třídy na něj, popisuje David Stulík, analytik Bezpečnostního centra Evropské hodnoty.
Osvobozené ukrajinské město Izjum se stalo podobně jako Buča u Kyjeva synonymem zvěrstev páchaných ruskou armádou. Jak přežili, ti, co okupaci přežili?
Nejčastější reakcí na úspěchy v blízkosti Chersonu a Charkova, kterou autorka této glosy zaznamenala, je však euforizující pocit zadostiučinění z toho, že dobro nemusí být pořád jen boxovací pytel.
„Izjum, Balaklija, Kupjansk a Charkovská oblast obecně – to jsou města a obce, které jsme osvobodili. Teď zní tato slova,“ jmenoval Zelenskyj místa, kde se podařilo Kyjevu obnovit kontrolu.
Slovenský novinář Tomáš Forró navštěvuje východ Ukrajiny již sedm let. Jen letos strávil na Donbase dva měsíce. V Lysyčansku zpovídal lidi, kteří se navzdory všem varováním rozhodli zůstat.
Evakuace Doněcké oblasti dává smysl, věří Tomáš Řepa z Univerzity obrany. Ukrajinci se podle něj snaží uzavřít kapsu kolem města Cherson. Pokud se jim to povede, logistiku Rusů tím maximálně ztíží.
Z města Vuhledar v Donbasu odjíždí dodávka plná uprchlíků. Za volantem a v maskáčích, neprůstřelné vestě a přilbě není voják, policista ani příslušník domobrany, ale protestantský farář Oleg Tkačenko.
Ruské jednotky se na boje v Donbasu zaměřily po neúspěšných pokusech o dobytí Kyjeva a druhého největšího města Charkova, které se odehrály bez řádného plánování a koordinace.
Evakuace zbylých asi deseti až patnácti tisíc obyvatel Severodoněcku není možná – odchod z města přes území kontrolovaná ukrajinskými silami je mimořádně nebezpečný.
Centrem války mezi Ruskem a Ukrajinou se stal Donbas, poměrně ošklivý průmyslový pohraniční region. Bývalo to centrum průmyslu už carského Ruska, byť jeho největší sláva dávno upadla.
Další etapa operace začíná, potvrdil ruský ministr zahraničí Lavrov. Jak bude vypadat bitva o Donbas? Odpovídal Richard Stojar z Centra bezpečnostních a vojenských studií Univerzity obrany v Brně.
Kyjev musí uznat, že Krym je součástí ruského území, přiznat nezávislost republikám vyhlášeným separatisty na východě Ukrajiny a musí se ve své ústavě vzdát ambic vstoupit do „jakýchkoli bloků“.
Po uznání separatistických území na východě Ukrajiny znějí ze světa varování, že Rusko plánuje na Ukrajinu otevřený útok. Jak vypadá situace na ruské straně hranic, nedaleko epicentra napětí?