Článek 5 v případě aktivace vyloženě neukládá povinnost nasazení vojenských prostředků a stanovuje pouze závazek takové reakce a opatření, které jednotlivé členské země považují za nezbytné.
Poloha koridoru budí obavy, protože je vklíněn mezi ruský Kaliningrad a Bělorusko, čímž může platit za „ideální“ výchozí bod pro případný ruský útok. Pobaltí by to odřízlo od pozemního zásobování.
Síť spojenců na Blízkém východě Írán budoval od islámské revoluce. Hnutí Hamás a Hizballáh jsou ale dnes oslabena konfliktem s Izraelem a nová syrská vláda nehodlá navazovat na předchozí Asadův režim.
„Můžete si třeba říct, že půjdete za kamarádkou, na procházku. Já ne. Mám ochranku a musím dodržovat pravidla. Je to ale volba, kterou jsem udělala vědomě,“ říká bojovnice proti mafii Piera Aiello.
Pobaltí dlouho zvyšuje výdaje na obranu a varuje před ruským útokem. Ten nyní podle odborníků bezprostředně nehrozí, v budoucnu jej ale nelze vyloučit. I proto země intenzivně podporují Ukrajinu.
„Nyní jsme ve fázi, kdy si řada lidí uvědomuje, že v daném bodě není cesty zpět. Ve vězení může skončit kdokoli z nás. Na ulici zatýkají i opravdu náhodné lidi,“ popisuje aktivistka Keti Tsulukidze.
„Domácí vězení jsem nečekala, normálně lidi posílají za mříže. Podle advokáta jsem měla štěstí, že prý vzali v úvahu, že se starám o 96letou matku a sama nejsem nejmladší,“ říká Jekatěrina Barabašová.
Varšava by co do obrany mohla v komunikaci mezi Unií a Washingtonem hrát roli. Trumpovi by se její přístup k vysokým výdajům mohl zamlouvat, PiS zase zakládá na dobrých vzájemných vztazích.
Vítězství Karola Nawrockého v pozadí s PiS pro vládu pravděpodobně znamená další série prezidentského práva veta i oslabení pozice, důsledky by ale mělo mít hlavně v domácí než v zahraniční politice.
„Trzaskowski a Tusk podle mě udělali tu chybu, že vynaložili tolik úsilí na to získat voliče krajní pravice, což se nestalo, a riskovali tím, že ztratí levicové voliče,“ říká Jakub Jaraczewski.
Podle prvotního průzkumu agentury Ipsos těsně vedl Trzaskowski, další zpřesněný odhad ale jde ve prospěch Nawrockého. Konečný výsledek se kvůli předpokladu těsného rozdílu čeká nejdřív v pondělí ráno.
„Většina lidí, která nás žádá o pomoc, se už ani neptá na mezinárodní ochranu, protože ví, že na ni nedosáhne. V podstatě jsme se vrátili do prvních měsíců krize," popisuje Aleksandra Chrzanowská.
„Kdyby Ukrajina mohla Rusko ke konci konfliktu sama donutit, už by to dávno udělala. Proto je nezbytné mít po boku účinné zprostředkovatele,“ vysvětluje význam mediátorů expertka Elina Beketovová.
„Putin do této války jako ruský vůdce investoval svůj vlastní odkaz. Jediný dokument, kde by byl dobrovolně schopen se podepsat, by byla kapitulace Ukrajiny,“ zdůrazňuje politolog Anton Šechovcov.
„Očekávám, že Trzaskowski půjde v hledání dalších voličů spíš ke středu a levici a nenakloní se víc doprava, protože by to pro něj nebyl dobrý tah. Dál než Nawrocki navíc jít nemůže,“ říká Monika Sus.
Ve druhém kole voleb se Trzaskowski 1. června utká s Karolem Nawrockým, kandidátem podporovaným opoziční národněkonzervativní stranou Právo a spravedlnost. Nawrocki dostal 29,54 procenta hlasů.
Po sečtení více než devadesáti procent odevzdaných hlasů měl Nicušor Dan podporu přibližně 54 procent. Jeho rival, krajně pravicový George Simion, obdržel kolem 46 procent.
O ruských hybridních útocích či dezinformacích Varšava i vzhledem k podpoře Kyjeva mluví již delší dobu. Podle ministra pro digitalizaci Krzystofa Gawkowského je však nynější situace bezprecedentní.
„Putinovy výroky mohou samozřejmě souviset s vyjednáváním o příměří na Ukrajině. A pokud takové signály vysílá, jdou především za Spojenými státy,“ říká bezpečnostní analytička Martina Heranová.