Na protest proti novému systému prodeje vstupenek zablokovali demonstranti železnici vedoucí k památce. Podle cestovních agentur nebyl její provoz dosud obnoven.
Jeden z archeologů novinářům ukázal ostatky sedících starověkých lidí zabalených do bavlněné látky, kteří byli svázaní provazy z lián. Mezi nimi byli podle všeho dva dospělí a šest dětí.
Podle BBC na místě turistické atrakce kvůli přerušené dopravě uvázly stovky lidí, zejména zahraničních turistů. K protestům v zemi vydala prohlášení také Evropská unie.
Nepokoje, které vypukly minulý týden po sesazení levicového prezidenta Pedra Castilla parlamentem, si po několik střetech s policií vyžádaly zatím přes 20 životů, informovala v sobotu britská BBC.
Objevy v Machu Picchu, které zahrnují i části vodního systému, který tudy vedl, přinášejí nové poznatky o incké civilizaci a úloze obřadních komplexů v Machu Picchu.
Na vrcholu stojí nízká světlá zídka, kterou na jednom místě převyšuje gotická brána. Jako by to tu nastražil na poutníka filmaři, aby to bylo co nejvíc působivé.
Tři čtvrtě roku od cesty poslanců do Peru se ukazuje, že její přínos pro Česko byl nulový. Kdo o poslaneckých zahraničních cestách rozhoduje? A dohlíží vůbec někdo na to, aby byly užitečné?
Zákonodárci se mimo jiné zaštiťovali snahou zajistit partnerství peruánského Cuzca s Prahou. V české metropoli ale o ničem takovém neví. „Žádnou žádost o spolupráci neevidujeme,“ tvrdí primátor Hřib.
Čtyři muži a dvě ženy se v areálu ukryli a přečkali zde noc, což je úřady zakázáno. K vandalismu se přiznal muž z Argentiny, kterému hrozí až čtyři roky vězení.
„Myslím, že je úplně normální mít jeden den volno. A to nemluvím o tom, že po návratu z Machu Picchu jsme měli ještě další jednání,“ řekl Miloslav Kala Aktuálně.cz.
Praha||Lenka Kabrhelová, Matěj Válek, Ondřej Franta|Zprávy z domova|vinohradská 12
Poslanci kontrolního výboru v čele s prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslavem Kalou navštívili Machu Picchu. Na sporné pracovní cestě je vystopoval reportér Radiožurnálu Janek Kroupa.
Měli by kontrolovat, zda se řádně hospodaří s veřejnými rozpočty. Nyní se ovšem sami ocitli v podezření, že mrhali státními penězi při cestě k novodobému divu světa – Machu Picchu.
Turisté, kteří chtějí vyrazit v Peru objevovat krásy dávného Machu Picchu, musí počkat do pátku. Britská firma pozastavila ve středu na 48 hodin provoz kvůli hrozícím protestům tamních obyvatel.
Na Machu Picchu se stávkovalo kvůli zákonu, který by umožnil spravovat cenné historické památky soukromými subjekty. Tisíce turistů se tak nemohly podívat na jednu z nejnavštěvovanějších destinací Jižní Ameriky. Protestující vyšli do ulic, některé obchody zůstaly po dva dny zavřené a nejezdil ani vlak, který vozí návštěvníky na Machu Picchu z Cuzka - metropole někdejší incké říše.
Machu Picchu patří k nejnavštěvovanějším památkám světa. Peru chce ale do ruin inckého města dostat ještě víc turistů. A plánuje v nedalekém Cuzcu vystavět moderní letiště. Vláda do něj chce investovat 460 milionů dolarů.
Právě dnes je to sto let, kdy Američan Hiram Bingham objevil Machu Picchu. Unikátní sídlo, které vystavěli Inkové v džungli vysokých And. Někteří badatelé a dobrodruzi už ho prý navštívili dřív, navíc okolo žili normálně místní lidé. Ale celosvětovou atrakci udělal ‚Ztracenému městu Inků‘ právě až zmíněný vědec z Yaleské univerzity.
Incká památka Machu Picchu se dnes opět otevírá. Jedno z největších turistických lákadel v Peru bylo víc než dva měsíce zavřené. Sesuvy půdy po nezvykle silných lijácích tam v lednu odřízly od světa přes tři tisíce turistů.
Vrtulníky postupně evakuovaly všechny návštěvníky z oblasti Machu Picchu na jihovýchodě Peru. Na místě bylo téměř čtyři tisíce turistů. Mezi nimi také šestatřicet Slováků, dva Češi a jedna Češka. Turisté zůstali v oblasti uvězněni po sesuvech půdy způsobené dlouhodobými lijáky.