Zvažované letiště v Cuzcu má nalákat další turisty do Machu Picchu
Machu Picchu patří k nejnavštěvovanějším památkám světa. Peru chce ale do ruin inckého města dostat ještě víc turistů. A plánuje v nedalekém Cuzcu vystavět moderní letiště. Vláda do něj chce investovat 460 milionů dolarů.
Většina turistů teď cestuje do inckého města, které leží v nadmořské výšce téměř 2500 metrůnad mořem, vlakem a následně autobusem nebo pěšky. Menší část turistů pak využívá pěší trasy otevřené před asi dvaceti lety, a to buď z dvaaosmdesátého nebo sto čtvrtého kilometru železniční sítě.
„Existují ale i zbohatlíci, kteří si pronajmou helikoptéru, která přistane na malém helioportu nedaleko samotné zříceniny,“ říká etnolog Mnislav Zelený.
Nové letiště by mělo do známé oblasti přilákat statisíce nových turistů, zároveň by to ale mohlo znamenat ohrožení samotné památky.
O možných negativních dopadech na Machu Pichcu při rozšíření letiště mluvil etnolog Mnislav Zelený
„Je to krátkozraká politika, která se snaží vyrýžovat co nejvíc peněz, ale podle mě se to bude časem zase omezovat. Známe případy jako jsou jeskyně Altamira nebo Kaple sv. kříže – je logické, že dupající davy situaci zhoršují. Jeden japonský geolog dokonce tvrdí, že se země na Machu Pichu propadá,“ varuje Zelený.
Geologové přitom varovali už před deseti lety, že se podloží pod Machu Picchu dalo do pohybu. Okolí Machu Picchu postihl zatím asi největší sesuv půdy v roce 2010.
„Ten japonský geolog změřil, že každý měsíc se Machu Picchu propadá o jeden centimetr – bez ohledu na to ale chce peruánská vláda stavět letiště a zvyšovat počet návštěvníků. Podle mě ale to rozšíření letiště v Cuzcu bude velmi složité, protože leží v oblasti bytové zástavby.“
Počet turistů je nyní omezen na 2500 návštěvníku denně a doprava autobusy je limitující, protože projíždějí úzkými serpentinami, cesta se navíc při velké zátěži sama sesouvá.
Ruiny inckého města objevili před 101 roky američtí archeologové. Nebylo vykradeno ani poničeno, protože ho nikdy nenašli španělští conquistadoři.