Íránskému režimu se navzdory stále tvrdším opatřením nedaří zkrotit protesty, které trvají už sedm týdnů. Veřejné procesy mají sloužit jako odstrašující prostředky.
„Prý pro mravnostní policii pracujeme proto, že tím chráníme ženy. Pokud se totiž nebudou vhodně oblékat, mohou svým vzezřením vyprovokovat muže a ti jim můžou ublížit,“ říká člen mravnostní policie.
Všechny kandidáty bude prověřovat dvanáctičlenná Rada dohlížitelů, kterou zajímá jejich politická kvalifikace i znalost islámu. Jména vybraných kandidátů mají být zveřejněna do konce měsíce.
Írán by měl už za dva roky vyvážet do Pákistánu svůj zemní plyn novým plynovodem. Jeho výstavbu schválili prezidenti obou zemí a dnes se začíná stavět. Dokončení strategického plynovodu se přitom snaží zabránit Spojené státy. Stavba totiž významně sníží dopad západních sankcí na Írán.
V posledních dnech přibývá informací, že na Írán dopadají ekonomické sankce tvrději, než se původně myslelo. Západ dosud tvrdil, že sankce se běžných obyvatelů země nedotýkají. Nyní však dva americké deníky přinesly svědectví o dopadech embarga na íránské zdravotnictví.
Írán zná termín prezidentských voleb – nástupce kontroverzního Mahmúda Ahmadínežáda by měli Íránci vybírat 14. června příštího roku. Samotný Ahmadínežád už podle ústavy potřetí kandidovat nemůže. Některými svými čerstvými výroky ale vyvolal dojem, že chce u moci být i nadále.
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád představil vylepšenou verzi balistické rakety Fateh-110. Íránci tvrdí, že jde o jednu z nejlepších střel středního doletu, schopné nyní lépe zasáhnout cíle vzdálené až 300 kilometrů. Podle západních expertů ale Íránci své vojenské systémy přeceňují.