Do října 2012 znal pákistánskou dívku Malálu Júsufzajovou jen málokdo. Po vražedném útoku Tálibánu se z ní stala globální celebrita. Jejím vzorem a nejbližším rádcem zůstává otec Ziauddín Júsufzaj.
Vítězové letošní Nobelovy ceny za mír možná budou v budoucnu pracovat spolu. Aktivista Kailash Satyarthi i Malalaj Júsufzaiová bojují proti zotročování dětí a za jejich právo na vzdělání.
Teprve 16letá pákistánská dívka Malalaj Júsufzaiová převzala v Evropském parlamentu jubilejní pětadvacátou Sacharovovu cenu za svobodu myšlení. Europoslanci ocenili její snahu prosazovat právo žen a dětí na vzdělání nejen v Pákistánu.
Sacharovovu cenu za svobodu myšlení si dnes převezme šestnáctiletá Malála Júsufzajová. Pákistánská dívka, která se kvůli svému boji za právo žen na vzdělání stala terčem útoku islamistů.
Britská královna Alžběta II. se dnes v Buckinghamském paláci setkala s Malálou Júsufzaiovou, 16letou bojovnicí za práva žen na vzdělání z Pákistánu. Malála, čerstvá nositelka Sacharovovy ceny za svobodu myšlení, darovala panovnici svou knihu a připomněla jí také problémy ve vzdělávání dětí v Británii.
Pákistánská dívka Malalaj Júsufzaiová by se v budoucnu chtěla věnovat politice. Držitelka Sacharovovy ceny za svobodu to prohlásila v rozhovoru pro televizi BBC. Na šestnáctiletou Malalaj zaútočili minulý rok extremisté z Tálibánu a střelili ji do hlavy. Mladá Pákistánka totiž dlouhodobě kritizovala islamisty za to, že brání ženám ve vzdělání.
Sacharovovu cenu za svobodu myšlení získala od europarlamentu kritička Tálibánu Malalaj Júsufzaiová. Slavnostní předání ceny se uskuteční 20. listopadu ve Štrasburku.