„Proplacení řešíme pouze z toho důvodu, že je naší povinností řídit se rozsudkem soudu. Ten zrušil naše rozhodnutí o neposkytnutí dotace, a o žádosti je tedy nutné rozhodnout znovu,“ říká náměstek.
Ministerstvo průmyslu loni zamítlo dceřince Agrofertu dotaci zhruba 3,5 milionu na pořízení fotovoltaického systému. Úředníci to zdůvodnili tehdy tím, že není zdroj financování.
Přes rok měli úředníci ministerstva průmyslu svázané ruce a nemohli pokračovat v odebírání dotace 100 milionů. Tu v minulosti čerpala pekárna Zelená louka patřící pod Penam z Agrofertu.
Námitku podjatosti podal Agrofert v březnu. Vadí mu mimo jiné, že Síkela předjímal výsledek správního řízení, když řekl, že je namístě odebrat koncernu dotaci 100 milionů na linku na toustový chléb.
Ministerstvo průmyslu a obchodu si nechalo v roce 2020 vypracovat právní rozbor k otázce, zda Andrej Babiš porušuje § 4c zákona o střetu zájmů a jestli úřad může poskytovat dotace dceřinkám Agrofertu.
Takzvané metodické stanovisko č. 10 řeší střet zájmů s ohledem na svěřenské fondy. Evropská komise jeho zavedení požadovala kvůli auditu ke střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO).
Dotace pro holding Agrofert měly být pozastaveny. Přesto stát navzdory auditu ke střetu zájmů peníze na jeden projekt před třemi měsíci poslal. A sice 547 tisíc pro plastikářskou firmu Fatra.
Stát rozdělil na dotacích na školicí střediska miliardy. Část příjemců si ale za peníze opravovala domy či stavěla nové. A po třech letech je firmy legálně pronajímají či prodávají.