‚Řídíme se rozsudkem.‘ Před lety dotace zamítlo, teď ministerstvo zvažuje, že Agrofertu 14,3 milionu vyplatí

Před dvěma lety je resort průmyslu zamítl, teď některé z nich zvažuje schválit a vyplatit. Řeč je o dotacích z Bruselu, o které žádaly dceřinky Agrofertu a které před lety zablokoval audit ke střetu zájmů expremiéra Andrej Babiše (ANO). Náměstek pro eurofondy Marian Piecha letos v létě zjišťoval, zda by Česko vůbec mohlo žádosti o platby předložit Evropské komisi. Právě ta totiž v minulosti v rámci auditu vyhlásila koncernu stopku na čerpání.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo Agrofertu v Praze

Sídlo Agrofertu v Praze | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

V létě se Piecha obrátil na české ministerstvo financí. Žádal stanovisko, jestli je možné požádat Brusel o proplacení některých starších žádostí o dotace společností Agrofertu, které byly dříve zamítnuté.

Zvrat v zamítnuté dotaci pro Agrofert. Soud se zastal zdůvodnění ministerstva, proč peníze nepřikleplo

Číst článek

„Chtěli jsme znát názor ministerstva financí před případným vytvořením nároku příjemce (Agrofertu – pozn. red.) na proplacení. Proto bylo uvedené stanovisko žádáno,“ popsal pro iROZHLAS.cz náměstek.

Konkrétně napsal na odbor, který se jmenuje Platební a certifikační orgán. Ten totiž předkládá Evropské komisi žádosti o platbu za jednotlivé dotační projekty. A právě ten v minulosti kvůli auditu ke střetu zájmů musel projekty Agrofertu z žádostí o proplacení velmi dlouho vyškrtávat. A nejen to, ke každé platbě musel dokonce přikládat dobrozdání, že žádné projekty koncernu neobsahuje.

Bruselští auditoři totiž na začátku roku 2019 v Česku provedli audit ke střetu zájmů zahrnující dotace pro Agrofert. A došli k závěru, že řada z nich byla vyplacena neoprávněně. A to kvůli tehdejšímu premiérovi Andreji Babišovi, který má Agrofert vložený ve svěřenských fondech. Podle nich totiž porušoval českou i unijní legislativu ke střetu zájmů. On i vedení Agrofertu od počátku pochybení odmítají.

Od chvíle, kdy Babiš nesedí ve vládě, by se schvalováním a proplácením dotací neměl být problém. Dotace, jejichž schválení a proplacení se nyní na resortu průmyslu řeší, jsou ale staršího data a mají dlouhou historii.

Soudní tahanice

Agrofert žádal o některé z dotací už v roce 2018, o další pak o rok a dva později. Zhruba dvacítka žádostí pak ale kvůli probíhajícímu auditu ke střetu zájmů a zmíněné preventivní stopce pro Agrofert ležela až do podzimu roku 2021 úředníkům na stole a čekala na vyřízení.

„Proplacení řešíme pouze z toho důvodu, že je naší povinností řídit se rozsudkem soudu. Ten zrušil naše rozhodnutí o neposkytnutí dotace a o žádosti příjemce je tedy nutné rozhodnout znovu. “

Marian Piecha (náměstek ministra průmyslu)

Právě na podzim 2021 se Piechův odbor rozhodl, že dotace zamítne z důvodu „neexistujícího zdroje financování“. Evropská komise v té době dotace pro Agrofert neproplácela a Agrofertu se dlouhá nečinnost úředníků nelíbila.

Následovalo dvacet žalob. V řadě z nich dal soud za pravdu ministerstvu, v některých – byť nepravomocně – uspěl Agrofert. Několik nedořešených kasačních stížností stále leží soudcům na brněnském Nejvyšším správním soudu.

Ministerstvo ale přesto u prohraných sporů nyní raději řeší schválení žádostí a vyplacení peněz. „Zvažujeme veškeré další možnosti. Kasační stížnost nemá odkladný účinek a dle zákona musíme postupovat podle rozsudku prvostupňového soudu,“ dovysvětlil Piecha.

Řeč je pravděpodobně o trojici projektů společností Fatra, Kladrubská, a. s., a Vodňanská drůbež dohromady za 14,3 milionu korun. Tyto tři společnosti uspěly po zamítnutí dotace se žalobou u Městského soudu v Praze, na verdikt odvolacího Nejvyššího správního soudu se čeká.

Ministerstvo už ale dále čekat nechce. „Případná rozhodnutí o poskytnutí dotace je nutné vydat do konce letošního roku. Samotné platby je možné administrovat do začátku dubna 2024,“ nastínil Piecha.

Je to na ministerstvu

Odpověď náměstkovi z resortu financí přišla v srpnu a redakce iROZHLAS.cz ji získala na základě informačního zákona. „Pokud jde o projekty, které nebyly předmětem proběhlého auditu, pak je primárně na ministerstvu průmyslu a obchodu (…) aby v rámci své působnosti posoudilo způsobilost souvisejících výdajů,“ uvedla v něm ředitelka certifikačního orgánu Veronika Ondráčková.

Ukázka ze stanoviska ministerstva financí | Foto: iROZHLAS.cz | Zdroj: Český rozhlas

Ve dvou odstavcích tak zjednodušeně napsala, že projekty, které byly přímo zkoumány v auditu, není možné předložit Bruselu k proplacení. Ty, které měly stopku preventivně, jsou nyní jen a pouze v rukou ministerstva průmyslu.

To je přesvědčené, že před Komisí by schválení a proplacení těchto třech žádostí mělo obstát. „Jistota v tomto případě neexistuje. Zjistili jsme všechny okolnosti, které zjistit šlo a domníváme se, že za současné situace se jedná o potenciální způsobilé výdaje,“ uvedl Piecha.

Zda už došlo k definitivnímu rozhodnutí, už ale upřesnit nechtěl, protože se jedná o „informace z průběhu řízení“, které jsou ze zákona neveřejné.

Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme