Z matematiky propadlo letos 16,8 procenta studentů, o 0,8 procentního bodu méně než před rokem. Vyplývá to z informací ministerstva školství a Cermatu.
Proti povinné maturitě z matematiky je 58 procent dotázaných. Nejvíce ji odmítají ti, kterých se tato otázka nejvíce týká. Více než čtyři pětiny lidí ve věku 15 až 19 let ji nechtějí.
Spoluzakladatel projektu Kalibro zdůrazňuje, že velkou část maturitní zkoušky z matematiky by v současnosti složil smartphone. „Postrádá to celé smysl,“ říká.
Česká středoškolská unie se s ministrem školství Plagou shodla na tom, že je potřeba před zavedením povinné maturity z matematiky změnit způsob její výuky.
Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) rozhodla, že maturita z matematiky bude v roce 2021 povinná pouze pro studenty gymnázií a lyceí. Na odborných školách začne o rok až dva později. Týkat se vůbec nebudou uměleckých, zdravotnických a sociálních oborů, řekla ministryně na tiskové konferenci.
Druhý květnový začínají na středních školách státní maturity stejně jako jinde v republice i na Liberecku. Test z matematiky začíná už úderem osmé hodiny.
Těžší část státních maturit, hlavně pak z matematiky, by se pro příští rok mohla zmírnit. Připustil to nezařazený ministr školství Petr Fiala, který dnes dopoledne sledoval závěrečnou zkoušku na gymnáziu v Nymburce.
Matematika české školáky sice nebaví, ale u státních maturit ji letos volí víc středoškoláků než loni. Nad početními úlohami tak bude za necelý měsíc dumat 45 procent maturantů, o pět procent víc než minulý rok. Zájem o tento předmět je ale z tohoto pohledu nejspíš povrchní. Ředitelé škol si totiž myslí, že za rozhodnutím volby matematiky je možná lenost, ale i vypočítavost.