Izraelská armáda minulý týden zahájila pozemní invazi v libanonské příhraniční oblasti. Izrael tvrdí, že se snaží zničit vojenskou infrastrukturu hnutí Hizballáh, které ostřeluje sever Izraele.
Britský soud ve středu poslal na tři roky do vězení muže obviněného z násilného výtržnictví a napadení za nynějších protimuslimských nepokojů v Southportu.
Ke střetu došlo u mešity nedaleko místa, kde v pondělí sedmnáctiletý mladík zaútočil nožem na skupinu dětí. Tři zemřely, dalších deset osob utrpělo zranění.
Prezident Erdogan vzbudil velký rozruch a od mnohých si vysloužil kritiku za rozhodnutí, jímž udělal v roce 2020 mešitu z jedné z dominant Istanbulu - chrámu Boží Moudrosti (Hagia Sofia).
Setkání se uskutečnilo několik dní poté, co byly z jižního Libanonu na Izrael odpáleny rakety, což izraelská armáda připsala Hamásu. Podle expertů Hizballáh musel k odpálení raket dát svolení.
Izraelská policie tvrdí, že zásah byl reakcí na chystané výtržnosti. Několik hodin se prý mladé lidi v mešitě snažila přesvědčit, aby ji v klidu opustili.
Kolínské mešity budou muset žádat o zvláštní povolení k volání muezzinů, které se v dnešní době většinou odehrává prostřednictvím reprodukovaných záznamů. Iniciativa je zatím zamýšlena na dva roky.
„Vedení mešity Kariye (turecký název pro chrám Chora – pozn. red.) bylo převedeno na ředitelství pro náboženské záležitosti a (mešita) se otevře k bohoslužbám,“ píše prezident Erdogan v dekretu.
Tarrant byl do soudní síně přiveden v poutech. Na lavici obžalovaných, již bez pout, zato obklopen pěti policisty, neprojevoval podle AP při výpovědích přeživších a příbuzných obětí žádné emoce.
Televizní štáby od čtvrtka vyhlížely tureckého prezidenta Recepa Tayyiba Erdoğana, který se velké páteční modlitby zúčastnil společně s tisícovkami lidí.
Podivný, zvláštní, prostě jiný. Takový je letošní nejdůležitější svátek v islámském světě – postní měsíc ramadán. O jeho podobě mluvila posádka expedice Tatra kolem světa 2 s tureckým muezzinem.
V době vzestupu radikálního nacionalismu nejen u nás, ale i v řadě západních zemí, je potřeba i tenhle brněnský incident vnímat ve světle tíživé nálady a atmosféry v Česku.
Bývalý voják a ve volných chvílích sochař Claude Sinké v pondělí střílel před mešitou a těžce zranil dva muže ve věku 74 a 78 let, kteří ho překvapili při pokusu založit požár u vchodu do mešity.
Philip Manshaus, který v pondělí stanul před soudem s tmavými stíny kolem očí a s ranami na obličeji a na krku, prostřednictvím svého právníka sdělil, že je nevinný a že žádá o propuštění na svobodu.
Policie již v sobotu dopadla pachatele, podrobnosti k útoku však nesdělila. Představitel mešity norským médiím řekl, že útočníka přemohli sami věřící ještě před příjezdem policie.
Jde o první oficiální mešitu v Řecku po více jak 180 letech. V jedenáctimilionovém Řecku dnes žije oficiálně asi 150 000 muslimů, příslušníků turecké menšin.
Jakmile zaznívá výzva, všichni se přesouvají ke stolku s mlékem a datli. Právě tímto ovocem přerušil svůj půst Mohamed v měsíci, kdy mu Alláh vyjevil korán.