Po celodenním půstu hodování. Jak vypadá ramadánová večeře brněnských muslimů?

Muslimům vrcholí ramadán, měsíc, kdy se přes den postí nejen od jídla, ale i od vody. Přibližují se tak duchovní podstatě islámu. Po setmění se však věřící setkávají při modlitbě a společně hodují. Jedné takové ramadánové večeře brněnských muslimů se zúčastnila i reportérka Radiožurnálu Martina Pouchlá.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Během ramadánu muslimové nesmí jíst, kouřit ani pít až do setmění. Výjimky přitom platí jen pro staré a nemocné lidi, kojící nebo těhotné ženy, pro lidi na cestách.

Ramadán v Sýrii (ilustrační foto) | Foto: Bassam Khabieh | Zdroj: Reuters

V horním patře brněnské mešity je rušno, pobíhají tam děti, zatímco mezi sedícími ženami v šátcích zní arabština. Někteří muži se mezi sebou zdraví, jiní čtou korán. Věřící se scházejí ještě před západem slunce a čekají, až se schová za horizont.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Martiny Pouchlé

Jakmile zaznívá výzva, všichni se přesouvají ke stolku s mlékem a datli. Právě tímto ovocem přerušil svůj půst Mohamed v měsíci, kdy mu Alláh vyjevil korán. A věřící si to při každém setmění během ramadánu připomínají.

Po krátké modlitbě míří asi 50 lidí do nedaleké pronajaté školní jídelny na společnou večeři. Trojice mužů původem ze Sýrie společně večeří a jeden z nich, Assem Atassi, vysvětluje, jak vypadá ramadán v muslimských zemích. „Je to zároveň příležitost vařit taková slavnostnější jídla,“ říká pro Radiožurnál.

Zocelení

Prožívat ramadán v nemuslimské zemi má však také své výhody – více to zocelí. „Člověk hned vidí jídlo a pití kolem sebe a učí sám sebe nepodléhat svým chtíčům, svému tělu, ale mít sebekontrolu,“ dodává Atassi.

Co se týče reakcí okolí, Nabíl Hamadeh přiznává, že přísný půst lidi stále překvapuje. Ptají se mě, ale nerozumí, proč si nemůžu vzít panáka. Řekl bych, že jsou málo informovaní o islámu,“ říká.

Ramadán je devátý měsíc muslimského lunárního kalendáře. Každý rok připadá na jiné dny. Letos začal 6. května a vyvrcholí příští týden.

Martina Pouchlá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme