„Roj pochází z úlomků Halleyovy komety a obvykle je za hodinu vidět 20 meteorů,“ popisuje pro iROZHLAS.cz Pavel Koten z Astronomického ústavu Akademie věd.
„Jejich aktivita je zajímavá tím, že občas bývají velice jasné, protože jsou tvořeny většími částicemi,“ říká o Tauridech astronom Petr Horálek z Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě.
Pozorovat je bude možné nejdříve od 23.00. „Pozorovací podmínky v době maxima meteorického roje Orionidy budou velmi dobré,“ uvedl web České astronomické společnosti.
„Nejjasnější Perseidy vidět budou, jen ta frekvence bude opravdu malá. Připadá nám 10 meteorů za hodinu namísto očekávaných 100,“ vysvětluje astronom a astrofotograf Petr Horálek.
Nejvíce meteorů je vidět mezi druhou hodinou ranní a rozbřeskem. V té době se souhvězdí, ze kterého zdánlivě vylétají a podle kterého se jmenují, Perseus, se dostává nejvýše se nad obzor.
Planety viditelné bez dalekohledů, meteorické roje a přechody dvou měsíců Jupiteru. V letních měsících toho bude na nočním a ranním nebi v Česku k vidění hodně.
Podle astronoma Horálka z Fyzikálního ústavu v Opavě bude v době maxima radiant, tedy místo, odkud meteory zdánlivě vylétají, nízko nad severním obzorem. V dalších hodinách však výrazně vystoupá.
Kolekce je podle kurátorky geologické sbírky unikátní i ze světového měřítka. „Nález v takovém kontextu, jako byl v Opavě-Kylešovicích, není na světě znám,“ doplnila.
Letošní pozorování oblíbeného přírodního úkazu nenaruší ani svit Měsíce, který bude ve fázi úzkého srpku. Sledování meteorického roje doprovází napříč Českem veřejné akce pořádané nejen hvězdárnami.
Nad jihozápadními Čechami před dvěma dny proletěl meteroid. Byl velký asi jako házenkářský míč a vážil kolem pěti kilogramů, informoval Jaroslav Spurný z Astronomického ústavu Akademie věd.
Pozorování nebeské události může narušit Měsíc. Problémem ale bude hlavně počasí. Přes Česko totiž přechází zvlněná studená fronta, nad ránem tak bude nad téměř celým územím zataženo.
Noční oblohu tento víkend rozzáří meteorický roj. Takzvané Leonidy jsou aktivní několik listopadových dnů. Právě při páteční a sobotní noci ale dosahují svého maxima a jsou nejvíce aktivní.
Po třech letech se nejchutnější odrůdou jablek stala opět odrůda Meteor. Rozhodla o tom tento týden degustace jablek z loňské úrody v Hořicích na Jičínsku, kterou pořádal Výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský z Holovous. Odrůda Meteor patří k neúspěšnějším za poslední léta. Na prvním místě se umístila již v letech 2010 a 2014. Loni byla třetí, když vítězem byl kříženec HL 1308 vzniklý právě z Meteoru a odrůdy Rubinola, vysvětlil ovocnář František Paprštein z holovouského ústavu.
Zemskou atmosférou večer proletěl další velmi jasný meteor, takzvaný bolid. Zaznamenaly ho i čtyři kamery Českého hydrometeorologického ústavu na Milešovce, v Seči, Kostelní Myslové a Svratouchu. Viděli ho také obyvatelé Prahy východ, kteří se dívali na oblohu směrem na jih.
V úterý v podvečer zaznamenali lidé z mnoha koutů Česka na obloze jasně zářící meteor, takzvaný bolid. Jev popisují jako záblesk dlouhý až devět vteřin. Části meteoru pak dopadly na zem. Vydal se je hledat vedoucí oddělení meziplanetární hmoty Astronomického ústavu Akademie věd Pavel Spurný.
Krásnou podívanou nabídne nebe v noci z pondělí na úterý. Meteorický roj Perseidy, který v těchto dnech křižuje oblohu, bude mít právě dnes večer svůj vrchol. Za jedinou hodinu jich bude možné zpozorovat i několik desítek.
Ruští vědci debatují tom, jaké vesmírné těleso explodovalo dnes ráno nad Uralem. Obyvatelé hned několika ruských regionů se mezitím vzpamatovávají z údivu a šoku. Několik set lidí muselo kvůli zraněním, a to převážně od střepů z vysypaných oken, vyhledat lékaře.
Astronomové žádají svědky, kteří viděli ve středu v podvečer jasný meteor na obloze, aby jim poskytli své záběry i ústní svědectví. Jev, obecně známý jako padající hvězda, ovšem v tomto případě s jakýmsi chvostem připomínajícím kometu, mohli lidé vidět několik sekund nad severní částí České republiky.
Na nebi se počínaje dnešním dnem začnou objevovat roje meteorů zvané Perseidy. Pokud lidé chtějí zvláštní přírodní úkaz zahlédnout, měli by se zaměřit na východní část oblohy. Přesné místo, odkud budou roje vylétat, se nachází nad souhvězdím Persea. Ideální čas pro začátek pozorování je deset hodin večer.