Na noční obloze vrcholí Orionidy. ‚Chce to trochu trpělivosti a nekoukat do telefonu,‘ radí astronom

Šance, že v těchto dnech noční nebe ozáří „padající hvězda“, je poměrně vysoká. Podle astronomů jsou totiž právě nyní nejlepší podmínky pro pozorování roje Orionid. „Jedná se o pravidelný meteorický roj, se kterým se Země střetává každý rok okolo 20. a 21. října. Pochází z úlomků Halleyovy komety a obvykle je za hodinu vidět 20 meteorů,“ popisuje pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál Pavel Koten z Astronomického ústavu Akademie věd.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Orionidy

Orionidy | Foto: Frank Zullo/Science Source | Zdroj: Profimedia

Roj Orionidy je aktivní zhruba od začátku října. Maximum však probíhá až nyní. „Počet meteorů bude od pondělí postupně klesat,“ vysvětluje Koten. Počet meteorů je ale i během maxima mnohem nižší než při nejznámějších letních Perseidách.

3:01

Padající hvězdy na fialové obloze. Oblohu nad Českem rozzářila polární záře a Perseidy

Číst článek

Pokud jste v pondělí žádnou „padající hvězdu“ neviděli, můžete to zkusit ještě v dalších dnech. Pozorovat Orionidy bude možné do 7. listopadu.

Pozorování Orionid

Své jméno získal roj tak, že bod, ze kterého meteory zdánlivě vylétají, je v souhvězdí Orion. „Souhvězdí Orionu vychází z večera. Vysoko nad obzorem je pak k ránu, kdy jsou podmínky pro pozorování nejlepší,“ doporučuje Koten. Zároveň ale říká, že rušivým elementem je měsíc, který je v tu dobu příliš jasný.

Do atmosféry vstupují Orionidy velmi rychle a dosahují rychlosti až 66 kilometrů za sekundu. Světelné stopy jsou viditelné vteřiny až minuty po přeletu meteoru. „Ideální je jít co nejdál od města a dívat se na část oblohy, která je tmavá, a kde nám nebrání ve výhledu světlo nebo měsíc,“ popisuje Koten.

Podle Kotena je trpělivost klíčová. „Obvykle je dobré strávit 10 až 15 minut pohledem čistě jen na oblohu, ne na telefon. Naše oči se tak lépe přizpůsobí tmě. Je potom větší šance, že meteor člověk spatří,“ radí astronom.

Meteory jsou letos vidět méně než v předchozích letech. „Pozorovací podmínky byly o něco horší kvůli nižší jasnosti. Měsíc byl navíc po úplňku,“ uzavírá Koten.

Kateřina Vrbatová, bek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme