V noci z pátku na sobotu bude možné sledovat meteorický roj Geminidy. Roj by měl být nejlépe pozorovatelný mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní, kdy se bude nacházet ve svém maximu.
„Roj pochází z úlomků Halleyovy komety a obvykle je za hodinu vidět 20 meteorů,“ popisuje pro iROZHLAS.cz Pavel Koten z Astronomického ústavu Akademie věd.
Pokud jste v noci sledovali oblohu, mohli jste zahlédnout nebeskou podívanou. Na některých místech se nebe zbarvilo dofialova a byly vidět padající hvězdy. Šlo o polární záři a meteorický roj Perseid.
Vědci z Fyzikálního ústavu v Opavě zveřejnili přehled zajímavých astronomických úkazů pro rok 2024. Jsou mezi nimi například polární záře, zvířetníkové světlo nebo nově objevená kometa.
„Jejich aktivita je zajímavá tím, že občas bývají velice jasné, protože jsou tvořeny většími částicemi,“ říká o Tauridech astronom Petr Horálek z Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě.
„Maximum meteorického roje nastane v noci v ranních hodinách ze soboty na neděli. V tu dobu bychom mohli být schopni na jasné a tmavé obloze vidět zhruba 20 meteorů,“ doporučuje astronom.
Nejvíce meteorů je vidět mezi druhou hodinou ranní a rozbřeskem. V té době se souhvězdí, ze kterého zdánlivě vylétají a podle kterého se jmenují, Perseus, se dostává nejvýše se nad obzor.
Planety viditelné bez dalekohledů, meteorické roje a přechody dvou měsíců Jupiteru. V letních měsících toho bude na nočním a ranním nebi v Česku k vidění hodně.
Podle astronoma Horálka z Fyzikálního ústavu v Opavě bude v době maxima radiant, tedy místo, odkud meteory zdánlivě vylétají, nízko nad severním obzorem. V dalších hodinách však výrazně vystoupá.
Rok zakončí meteorický roj Geminidy. Podle astronoma Petra Horálka budou nejlepší podmínky pro pozorování 14. prosince mezi druhou hodinou ranní a svítáním.
V noci na pátek mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní se vyplatí pozorovat vysokou aktivitu meteorů v rámci roje Geminidy. Pozorovací podmínky mají být podle astronomů příznivé.
V noci na pondělí můžou lidé dobře vidět roj Perseid. V době mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní bude vidět až 70 meteorů za hodinu. Není potřeba ani dalekohled, jsou dobře vidět pouhým okem.
Noční oblohu tento víkend rozzáří meteorický roj. Takzvané Leonidy jsou aktivní několik listopadových dnů. Právě při páteční a sobotní noci ale dosahují svého maxima a jsou nejvíce aktivní.
Prvním významným astronomickým úkazem letošního roku je jeden z největších meteorických rojů Kvadrantidy. Pozorovatelé uvidí v noci z úterý na středu až 60 meteorů za hodinu. Ideální podmínky mají být na horách, daleko od umělého osvětlení měst. Jev lidé uvidí pouhým okem. Znovu budou tak příznivé podmínky pro sledování Kvadrantid za dva roky.
Blížící se rok bude na astronomické úkazy bohatší než ten končící. Lidé se mohou těšit na meteorické roje, komety a dvě zatmění Měsíce. Hned Nový rok přinese první zajímavost, a to přestupnou sekundu.
Lidé můžou během následujících nocí pozorovat na obloze meteory. Takzvané padající hvězdy budou při jasné obloze vidět i bez speciálního vybavení. Poznají se tak, že většinou vybíhají z jednoho bodu a padají pomalu, třeba i vteřinu.