21. ledna sestoupil do atmosféry nad střední Evropou asi 100 kilogramů těžký a metr velký bolid, tedy velice jasný meteor. Postupně se rozpadl na malé části.
Objevily se informace, že může jít o satelit NASA. Ta to odmítla. Ukrajinské sociální sítě zaplavily spekulace a vtipy o tom, co ho mohlo způsobit. Často se objevovalo tvrzení, že jde o mimozemšťany.
Minerály podobné těm, které vědci našli v meteoritu, jiní experti uměle vytvořili v laboratořích v 80. letech. Vědci ze vzorku kosmického tělesa analyzují ještě třetí, potenciálně nový nerost.
Americká vesmírná agentura NASA oznámila, že její přístroje na Marsu a jeho oběžné dráze zaznamenaly tvorbu jednoho z největších kráterů v historii mise na rudé planetě.
Výzkum pomůže vědcům získat nejen přesnější představu o tom, jak často rudou planetu meteoroidy bičují, ale zpřesní i poznatky o vnitřní struktuře našeho planetárního souseda.
Meteorit, který v pátek na několik vteřin jasně ozářil oblohu mimo jiné i nad Českou republikou, dopadl nejspíše do údolí řeky Drávy v rakouské spolkové zemi Korutany.
Přímým cílem mise je malý měsíc Dimorphos, který obíhá 780 metrů kolem velké planetky Didymos. Výsledek budou zkoumat odborníci pomocí teleskopů na Zemi.
Cílem je malý měsíc Dimorphos, který obíhá kolem asteroidu Didymos. Náraz rychlostí 6,6 kilometru za vteřinu by měl oblety tohoto menšího tělesa o průměru kolem 160 metrů pozměnit.
Kolekce je podle kurátorky geologické sbírky unikátní i ze světového měřítka. „Nález v takovém kontextu, jako byl v Opavě-Kylešovicích, není na světě znám,“ doplnila.
Ve středečních novinách najdete, že Starostové nevzdávají snahu o přesun vybraných státních úřadů z Prahy do krajských měst. Do roku 2027 by tak mohlo zmizet až 15 institucí, píší Hospodářské noviny.
„Měla zde proletět ohnivá koule velikosti fotbalového míče, zanechat za sebou ohnivou čáru a svistem dopadnout někde do prostoru bývalé haldy,“ popsal Českému rozhlasu Ostrava kronikář Martin Juřica.
Hodnotné svědectví získal tým vedený vědci z amerických a britských univerzit, který v roce 2016 strávil několik týdnů vrtáním do pozůstatků kráteru vytvořeného při nárazu.
Ve výši 25,6 kilometru nad Beringovým mořem u pobřeží Kamčatky explodoval loni v prosinci meteorit. Síla výbuchu desetkrát překonala výbuch atomové bomby, svržené na japonské město Hirošima.
Podle AccuWeather výbuch ve Viñales rozbíjel okna a způsobil i další škody, nikdo nebyl zraněn. Zda byla exploze spojena s pádem meteoritu, ještě nebylo potvrzeno a vláda celou záležitost vyšetřuje.
Španělský astrofyzik José Madied se domnívá, že na lunární povrch dopadla část horniny z komety. Odborníci se shodují, že dopad byl vůbec první, který se podařilo zpozorovat během měsíčního zatmění.
Astronomický ústav Akademie věd vyzval veřejnost, ať mu pomůže s hledáním bolidu, který spadl minulou neděli na jihu Čech. Kdo se chce zapojit do hledání, měl by hledat v Českých Budějovicích.
Neobvyklá podívaná se v neděli večer naskytla obyvatelům jižního Německa, sousedního Rakouska i Švýcarska. Na nočním nebi se totiž objevily záblesky, které prý doprovázely i hlasité zvuky. Řadu obyvatel to vyděsilo tak, že volali na policii. Zřejmě se jednalo o meteorit.
Experti z České geologické služby dostali šestigramový úlomek meteoritu, který před měsícem dopadl na Vysočinu. Bolid je v Praze v laboratoři nejlepšího českého znalce meteoritů Jakuba Halody. Zacházet se s ním musí jako v rukavičkách.
Meteorit objevený před Vánocemi u Nového Města na Moravě je celosvětový unikát. Jako jediný má stále původní složení z doby vzniku naší sluneční soustavy. Astronomové nyní odvezli meteorit na další průzkum do laboratoře. Potom ho umístí do Národního muzea.
Astronomové našli část meteoritu, který na území Česka spadl před necelými dvěma týdny. Přibližně jeden centimetr velký úlomek našli hledači z Pelhřimova. Českému rozhlasu to potvrdil Pavel Spurný z Astronomického ústavu Akademie věd.
Čeští astronomové jako první na světě přesně vypočítali dráhu čeljabinského meteoritu. Devatenáctimetrové těleso, které se se Zemí srazilo letos v únoru, pochází z asteroidu blízko planety.
V ruské Čeljabinské oblasti se našly fragmenty meteoritu, který dopadl v pátek. Tvrdí to ruští vědci z Akademie věd. Ruské úřady předtím uvedly, že záchranáři na místě předpokládaného pádu vesmírného tělesa žádné pozůstatky horniny neobjevili. Meteorit zranil přes tisíc lidí a způsobil škody ve výši miliardy rublů, asi 650 milionů korun.