Na internetu vzrostly výzvy k násilí a vyhrocená rétorika. „Útok na prezidenta Trumpa byl útok na lidi, jako jsme my,“ řekl na TikToku Scot Seddon, zakladatel jedné z milic.
Oddíly verbovaly malé chlapce, které využívaly jako vojáky, a také dívky coby sexuální otrokyně. Jeden z unesených dětských vojáků vypovídal u soudu, že byl milicemi donucen zastřelit vlastní sestru.
„Tyto přesné údery jsou přímou reakcí na sérii eskalačních útoků proti americkým a koaličním vojákům v Iráku a Sýrii ze strany Íránem podporovaných milicí,“ dodal.
Od poloviny dubna, kdy propukly boje mezi armádou a polovojenskými Jednotkami rychlé podpory, ze Súdánu uprchlo více než 350 000 lidí. Většina z nich utekla do Egypta, Jižního Súdánu a Čadu.
Od soboty v Súdánu o moc bojuje polovojenská milice RSF a armáda. V Súdánu zemřelo kvůli nynějším bojům 270 lidí a zraněno jich bylo přes 2600, uvedl šéf Světové zdravotnické organizace.
Ozbrojenci v noci na 5. června zaútočili ve vesnici na hranici s Nigerem, postříleli civilisty a vypálili domy. Šlo v zemi o dosud největší akci radikálů hlásících se k teroristickým organizacím.
Milice, často vyzbrojené loveckými zbraněmi, už týdny napadají armádu hlavně v oblastech u hranic. Někteří je kritizují, protože armáda na útoky odpovídá těžkými zbraněmi a ohrožuje obyvatelstvo.
Podle obvinění plánovali přivézt do Washingtonu zbraně a vzít útokem budovu Kongresu. Datum 6. ledna si vybrali, jelikož Trump své stoupence vyzval na tento den k demonstracím v hlavním městě.
V Barmě vznikly desítky nových milic a ozbrojených skupin odhodlaných postavit se armádě, odborníci proto upozorňují, že se v zemi schyluje k občanské válce.
Vzpomínky na válku v Iráku s námi zůstávají. Také vzpomínka na náhlý nárůst Islámského státu stále visí ve vzduchu. Kupodivu se zas tak moc nemluví o tom, čím žije Irák dnes.
„Všechny frakce předložily návrh na podmínečné příměří. Zahrnuje všechny síly (antiamerického) odporu včetně těch, které útočí na americké vojenské síly,“ uvedl mluvčí milicí Katáib Hizballáh.
Irácký premiér Mustafa Kázimí naznačil, že bude vůči milicím cílícím na základny a další americká zařízení tvrdý. Zátah je prvním znakem toho, že předseda iráckého kabinetu míní svým slovům dostát.
Hnutí, které se zrodilo na sociálních sítích, využívá současné napjaté situace, kdy do ulic vyrážejí davy protestujících. Spojuje je sen o rozpoutání občanské války, láska ke zbraním i styl oblékání.
O středeční půlnoci končí ultimátum generála Chalífy Haftara. Ti, ke kterým je ultimátum směřované, říkají, že je to jen další z výhrůžek samozvaného generála Haftara a jeho milic.
. Útok se odehrál v době, kdy se vyjednavači Spojených států chystali v Kataru na další kolo mírových rozhovorů s tímto islamistickým hnutím, informovala agentura Reuters.
Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí zopakoval, že generála Haftara podporuje v boji proti všem formám terorismu. Egypt Haftarovy milice financuje a vybavuje technikou.
Turecko zahájí na severu Sýrie další ofenzivu proti kurdským milicím YPG, oznámil turecký prezident Erdogan. Tento krok dále zkomplikuje vztahy Ankary s USA a jejich společné působení na severu Sýrie.
Ministr zahraničí Mike Pompeo již v úterý na twitteru uvedl, že Íránem podporované milice podnikly raketový útok jak na americkou ambasádu v Bagdádu, tak i na konzulát v Basře.
Zastupitelé Kraje Vysočina v úterý odvolali z funkce náměstka hejtmana Josefa Pavlíka za hnutí ANO, který čelí podezření, že byl členem Lidových milicích. Nahradil ho Martin Kukla z ANO.
Americký ministr obrany Mattis prohlásil, že Spojené státy mění svou strategii v Sýrii. USA se nyní budou zaměřovat na udržení území a nebudou nadále vyzbrojovat kurdské milice YPG.
Syrské demokratické síly pronikly do historického centra Rakky. Informovala o tom mezinárodní koalice vedená Spojené státy, která arabsko-kurdské milice podporuje.
Milice syrských Kurdů YPG v hlavním táboře takzvaného Islámského státu v Rakce po jejím dobytí nezůstanou. Podle tureckého premiéra Binaliho Yıldırıma o tom Washington ujišťuje Ankaru.