Není možné jen tak naznačovat nějaké justiční spiknutí a zpochybňovat tím právní stát. U politiků je to ale závažnější, když naznačují politické spiknutí.
Náklady na opravu traktoru byly asi 200 000 korun. Balák vinu odmítá. Někdejšího šéfa Lesní správy Lány soudy v jiných dvou kauzách už dvakrát pravomocně odsoudily.
Detektivové podle Seznam Zpráv dospěli po svém prověřování k závěru, že nenašli důkazy, že by se Mynář dopustil něčeho nelegálního. Případy proto zatím nepravomocně odložili.
Agendu na ministerstvo spravedlnosti převedl bývalý prezident Miloš Zeman. Ten měl brát v potaz jen zdravotní stav odsouzených, kontroverzní milosti ale udělil i Jiřímu Kajínkovi nebo Miloši Balákovi.
Že vše nakonec skončilo milostí, muselo být pro všechny, kdo na případu roky pracovali, demotivující. „To považuji za větší škodu než vynaložené náklady,“ řekl Jan Dupák z Transparency International.
Marná byla argumentace právem na rovnost před zákonem nebo náležitostmi demokracie. Stejně jako v případě milosti Miloše Baláka ponechal Ústavní soud rozhodnutí na prezidentovi.
Ústavní soud odmítl stížnost muže, který milost pro Baláka zpochybňoval, ale zároveň mu v některých bodech dal za pravdu. Na milosti se ale nic nemění, soudci názor vyslovili nad rámec odůvodnění.
Zeman v minulosti popíral, že by o abolice usiloval. V rozhovoru řekl, že nelhal. Podle něj žádosti o abolice popřel, protože se média neptala konkrétně na abolici pro Mynáře.
Podle obžaloby Balák údajně podepsal nevýhodnou smlouvu a lánský kámen prodával za méně než polovinu tržní ceny. „Čímž způsobil škodu ve výši minimálně 1 633 500 korun,“ dodává státní zástupkyně.
Mynář v oboře lovil zřejmě i dříve, tedy v letech, které NKÚ neprověřoval. Hospodaření hradní kanceláře v Mynářově éře prověřuje Národní centrála proti organizovanému zločinu, píší Seznam Zprávy.
Závěry auditu Nejvyšší kontrolní úřad plánuje zveřejnit až na konci ledna. Mohou za to elitní detektivové, kteří si část dokumentů a závěry auditu o pracovnících Hradu vyžádali k prozkoumání.
Výběrové komise doporučily na místo šéfa Lesní správy Lány Pavla Rusa a do čela Správy Pražského hradu dosavadního ředitele administrativní sekce Hradu Jana Nováka, informovala prezidentská kancelář.
V létě kladenský soud rozhodl, že Balák je v kauze těžby kamene vinen, a uložil mu peněžitý trest 870 tisíc korun a na dva roky ukončit činnost v organizacích spojených se správou státního majetku.
Ředitele Správy Pražského hradu Ivo Velíška odvolal kancléř Vratislav Mynář v říjnu bez zdůvodnění. Dočasně ho nahradil ředitel administrativní sekce Kanceláře prezidenta republiky Jan Novák.
Krátce před lednovými prezidentskými volbami skončilo ve Správě Pražského hradu pět klíčových zaměstnanců. Odejít musel ředitel odboru servisu nebo šéfka lánského zámku.
Krejčíkova rodinná firma dostávala od Baláka veřejné zakázky, a oba muži byli nakonec společně i trestně stíháni. Reportéři také zjistili, že se setkávali i při minimálně jedné rodinné dovolené.
Mynář ve čtvrtek také odvolal z funkce ředitele Správy Pražského hradu Ivo Velíška. Výkonem funkce dočasně pověřil ředitele administrativní sekce Pražského hradu Jana Nováka.
Miloš Balák podle státní zástupkyně podepsal nevýhodnou smlouvu na prodej kamene, bylo to výrazně pod cenou. Šéf Lesní správy Lány dostal od soudu peněžitý trest 870 000 korun a zákaz činnosti.
Kontrola hospodaření Kanceláře prezidenta republiky a Správy Pražského hradu začala letos v únoru. Jejím cílem je prověřit, zda hospodařily v souladu s předpisy, účelně a hospodárně.
Vláda by mohla v souvislosti s milostí prezidenta Miloše Zemana udělenou šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi navrhnout snížení rozpočtu Hradu, konkrétně lánské lesní správě.
Server iROZHLAS.cz si písemné rozhodnutí prominutí trestu vyžádal na základě tzv. informačního zákona. Dokument, který Hrad poskytnul, má jednu jedinou stránku a žádné zdůvodnění neobsahuje.